Borsa Haberleri

Tesla Hisseleri Bugün Bölünüyor!

August 25, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Tesla Hisseleri Bugün Bölünüyor!

S&P 500 ve Nasdaq endeksinin ayı piyasasına girmesi ve ABD ekonomisinin art arda çeyrek dönemlik düşüşler yaşaması, yatırımcılarının her açıdan zorlu bir yıl geçirmesine neden oldu. Tüm bu belirsiz koşullara rağmen şirketler, 2022 yılının adeta popüler hamlesi haline gelen hisse bölünmeleriyle alternatif çözümlere başvuruyor. 

Hisse bölünmesi, halka açık bir şirketin piyasa değeri ve finansal gücü üzerinde değişim olmaksızın hisse fiyatını ve hisse sayısını değiştirmesinin bir yoludur. Bu yıl Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN) ve Shopify (SHOP) gibi pek çok dünya devi şirket bu yolu tercih etti.

Şimdiyse tüm gözler, elektrikli araç devi Tesla (TSLA)’nın iki yıl içinde gerçekleştirdiği ikinci hisse bölünmesine çevrildi. 

He unutmadan!

Tesla, 2020’de bire beş hisse senedi bölünmesi gerçekleştirmişti. Bölünme öncesinde Tesla’nın hisse fiyatı 2200 doların üzerindeydi ve bölünme nedeniyle yeni hisse fiyatı 380 doların altına inmişti. ilk hisse bölünmesinden bu yana Tesla hisselerinin fiyatındaki artış bugün gerçekleşecek hisse bölünmesinin önemini bir kez daha teyit ediyor.

Tesla Hisseleri Bugünden İtibaren Bölünmüş Fiyatlardan İşlem Görecek

Tesla, hisselerinin 25 Ağustos 2022 yani bugünkü borsa açılışı itibarıyla resmî olarak bölünmüş fiyatlarından işlem göreceğini bildirdi. 

Elektrikli araç devi, 4 Ağustos’ta gerçekleştirdiği bir toplantıda hisselerin üçe bir oranında bölüneceğini duyurmuştu. Mevcut ve potansiyel yatırımcılar, söz konusu açıklamanın ardından hisse bölünmesinin pozisyonlarına olan etkisini araştırmaya başlamıştı. Bu bölünme sonucunda yatırımcıların portföyünde bulunan hisse sayısı üç katına çıkmış olacak. Öte yandan, Tesla’nın hisse fiyatı ise üçte bir oranında azalacak. 

Tesla Hisselerinin Geleceği Nasıl Olacak?

Bölünmenin Tesla’nın Faaliyetlerine Nasıl Bir Etkisi Olacak? 

Yatırımcılar, Tesla hisselerindeki bölünmenin şirketin günlük operasyonlarına, faaliyet geliri tablolarına ve bilançosuna olan etkisini merak ediyor. Ancak hisse bölünmesi, şirketlerin hisselerini biz yatırımcılara daha ulaşılabilir hâle getiren bir yöntemden daha fazlası değil. 

Bu sebeple bölünmenin, Tesla’nın elektrikli araç üretimi ve satışı gibi faaliyetleri üzerinde herhangi bir etkisi bulunmuyor. Yatırımcıların, hisse bölünmesi gibi değişimlerin şirketin işine yönelik etkisinin olmayacağını, rekabet avantajının sürdürülmesi gibi hedeflerin Tesla’nın hisselerinde daha uzun soluklu etkiler bırakacağını göz önüne alması gerekir. 

Yani bu tarz bölünmeler, şirketin bir süredir karşı karşıya kaldığı yarı iletken çip sıkıntısı gibi sorunlarını da çözmüyor.

Tesla Hisseleri Bugün Bölünüyor!

Peki, hisse bölünmesi nedir? 

Hisse bölünmesi, bir şirketin sahibi olduğu tüm hisse senetlerini bölünme yöntemi ile çoğaltmasıdır. 

Örneğin; bir şirketin toplamda 1.000 adet hissesi var ve hisse fiyatı 15 dolar diyelim. Bu, 3:1 hisse bölünmesi olursa, her bir hissesi üçe bölünecek demektir. Bu durumda toplam hisse adedi 3.000 ve hisse fiyatı da 5 dolar olur. (👉 Detaylar için Midas Akademi’deki içeriğimize bakabilirsin.)

Ally’nin Para ve Piyasalar Baş Stratejisti Lindsey Bell, “Hisse senetleri daha ucuz bir aralıkta işlem gördüğünde, günlük yatırımcılar şirketin bir parçasına daha kolay sahip olabilirler.” dedi. Bell, “Hisse bölünmesi ile fiyatı düşen hisselere yatırımcılar daha fazla ilgi gösterir ve daha fazla ilgi, hisse senedi yatırımı yapan daha fazla insanla birlikte fiyatın yükselmesi anlamına gelir.” ifadelerini de ekledi.

Peki, parça hisseler de bölünecek mi? Parça hisseler de aynı şekilde hisse bölünmesine girecek. Yani, Midas aracılığıyla aldığın 0,1 adet Tesla hissesi de 3:1 oranında bölünecek.

🤓 Önemli not: Şirketler genelde hisse fiyatları çok yükseldiği dönemlerde bu yönteme başvurarak hisse fiyatını daha erişilebilir hale getirir. Hisse bölünmesi bir şirketin değerini değiştirmez, sadece hisse adedini ve hisse fiyatını değiştirir.

Tesla Hisseleri Bugün Bölünüyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı