Tesla

Tesla-GM İş Birliği, Hisselere de Olumlu Yansıdı

June 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tesla-GM İş Birliği, Hisselere de Olumlu Yansıdı

General Motors’un (GM) gelecekte tüm elektrikli araçlarının Tesla’nın (TSLA) şarj istasyonlarını kullanacağı açıklaması, şirket hisselerinde yükselişe yol açtı. 

General Motors, dün yaptığı açıklamada, Tesla’nın GM müşterilerine önümüzdeki yıldan itibaren Tesla’nın Supercharger olarak bilinen 12 bin hızlı şarj cihazına erişim vermeyi kabul ettiğini duyurdu. 

⚡️ Şu an GM elektrikli araçlarının Tesla şarj istasyonlarıyla uyumlu olmaması sebebiyle mevcut araç sahipleri bir adaptör kullanarak araçlarını şarj edebilecek. 2025 yılından itibaren ise GM, Tesla şarj portuna sahip elektrikli araçlar üretmeye başlayacak. 

Söz konusu anlaşma, GM elektrikli araç sahiplerinin erişimini artırırken, Tesla’nın şarj istasyonu teknolojisine bir sektör standardı niteliği kazandırıyor. 

“Bu anlaşma bana bir yerlerden tanıdık geliyor.” diyor olabilirsin. Bunun sebebi, geçtiğimiz ay Ford’un (F) Tesla ile benzer bir anlaşma yapması. Detaylar için seni bu linke alalım.

🧿 Aman nazar değmesin: Tesla, vites üstüne vites artırıyor gibi görünüyor. Şirket, sektörün önde gelen otomobil üreticileriyle yaptığı anlaşmaların yanı sıra satışlarını da artırıyor ve tüm bunlar tabii ki hissesi için oldukça olumlu gelişmeler.

Tesla, haftanın son işlem gününe 4,5%’lik bir artışla başlayarak 11 günlük artış eğilimini korudu. GM iş birliğinin açıklanmasıyla Wedbush Tesla’yı “En İyi Fikirler” listesine alırken, şirket hissesine 300 dolar 12 aylık hedef fiyat belirledi. 

🚀 Analist Dan Ives öncülüğündeki Wedbush ekibi, Tesla’nın bu yıl 1,8 milyon adetlik teslimat hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini ve 2024 mali yılında da kârlılıkta yeniden artış göreceğini düşünüyor. 

Analistler, Ford ve General Motors ile yapılan elektrikli araç şarj anlaşmalarının, önümüzdeki birkaç yıl içinde Tesla için elektrikli araç şarj gelirlerine 3 milyar dolar katkıda bulunabileceğini tahmin ediyor.

⚰️ Kaybedenler kulübü: Bu gelişmelerin sektör geneline nasıl yansıdığına gelirsek, maalesef haberler kötü. Bank of America analisti Alex Vrabel ve ekibi, GM-Tesla iş birliğini EVgo (EVGO) için biraz temkinli, ChargePoint Holdings (CHPT) için ise nispeten nötr olarak gördüklerini görüyor .

Analistler, “GM, EVgo ile olan eXtend iş birliğini sürdürse de GM’in artık başka bir büyük ortağı olduğu için yatırımcıların rekabet konusunda tedirgin olmasını bekliyoruz.” yorumunu yapıyor. 

📉 Cuma açılışta, EVgo 0,2% ve Chargepoint 1,7% değer kaybetti.

Tesla-GM İş Birliği, Hisselere de Olumlu Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, Seeking Alpha 1 & 2