Tesla

Tesla Beklentileri Kaçırdı, Hisse Geriledi

Tesla Beklentileri Kaçırdı, Hisse Geriledi
Google News Icon Takip Et

ABD’li elektrikli araç şirketi Tesla (TSLA), büyük pazarlardaki yeni şirketler ve yerleşik oyunculardan gelen rekabetle mücadele ettiği bir dönemde, ilk çeyrekte beklentilerin altında teslimat rakamları açıkladı. 

Tesla hisseleri, 5% değer kaybederek bu yıl şimdiye kadar yaşadığı yaklaşık 30%’luk düşüş serisini sürdürdü.

Dünyanın en değerli otomobil üreticisi, 31 Mart’a kadar olan üç aylık dönemde bir önceki çeyreğe göre 20,2% düşüşle yaklaşık 386 bin 810 araç teslim etti. Tesla teslimatlarındaki düşüşe rağmen, sektördeki en büyük rakibi Çinli BYD’ye (BYDDY) göre daha çok elektrikli araç teslim ederek dünyanın en çok elektrikli araç satıcısı tahtını yeniden kazandı.

external link icon
byddyy

BYD’nin 1Ç Satışları Düşüşte: Tahtını Tesla’ya mı Kaptıracak?

Visible Alpha tarafından ankete katılan 18 analiste göre Wall Street, bu dönemde Tesla’nın 454 bin 200 araç teslim etmesini bekliyordu.

Elektrikli otomobil üreticisinin teslimatları bir yıl öncesine göre ise 8,5% düştü. Tesla en son, 2020’nin ikinci çeyreğinde pandemi kısıtlamaları otomobil üreticisini üretimi durdurmaya zorladığında satışlarda düşüş yaşamıştı.

Teslimatlarda dört yıl içinde ilk kez görülen çeyreklik düşüş, fiyat indirimlerinin etkilerinin azaldığının da bir işareti. 

Şirket bu dönemde toplam 369 bin 783 adet Model 3 ve Model Y teslim ederken, Cybertruck, Model Y sedan ve Model X premium SUV gibi diğer modellerden ise 17 bin adet teslim etti. 

Ocak ayında Tesla, yeni nesil elektrikli aracının üretimine odaklandığı için bu yıl “önemli ölçüde daha düşük” satış büyümesi konusunda da uyarıda bulunmuştu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters