Borsa Haberleri

BYD’nin 1Ç Satışları Düşüşte: Tahtını Tesla’ya mı Kaptıracak?

BYD’nin 1Ç Satışları Düşüşte: Tahtını Tesla’ya mı Kaptıracak?
Google News Icon Takip Et

Çin’in en büyük elektrikli araç üreticisi BYD (BYDDY), 2024’ün ilk çeyreğinde satışlarının bir önceki çeyrek döneme kıyasla düştüğünü açıkladı. Bu da geçen yıl kazandığı dünyanın en büyük elektrikli araç satıcısı unvanını Tesla’ya (TSLA) geri verip vermeyeceği sorusunu gündeme getiriyor.

BYD, dün Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’na yaptığı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde 300 bin 114 adet elektrikli araç sattığını açıkladı. Bu rakam, şirketin Tesla’yı geride bıraktığı önceki üç aylık dönemde satılan 526 bin 409 adetlik rekor çeyreklik satışa göre 43%’lük bir düşüş anlamına geliyor. BYD’nin ilk çeyrekteki satışları ise yıllık bazda 13,4% arttı. 

Ancak analistlerin 31 Mart’a kadar olan çeyrekte 458 bin 500 araçlık rekor satış tahminlerine dayanarak, BYD satışlarındaki üç aylık düşüş Tesla’nın elektrikli araç kralı unvanını geri kazanabileceğine işaret ediyor. Tesla’nın ilk çeyrek satış rakamlarını yarın açıklaması bekleniyor. 

Tesla’nın ilk çeyrek tahmini, genel talebin azalması ve BYD liderliğindeki yerel rakiplerin müşteriler için fiyat savaşında çıtayı yükselttiği Çin pazarındaki yavaşlama nedeniyle önceki üç aya göre 5%’ten fazla düştü.

Tesla’nın tacını geri alması, özellikle her iki şirketin de bu yıl Çin elektrikli araç satışlarında bir yavaşlama beklemesi nedeniyle, küresel nüfuzuna kolayca meydan okunamayacağını gösteriyor. Bu, aynı zamanda BYD’nin kısa süreli hakimiyetinin yurtiçi fiyat indirimlerinden kaynaklandığını da gösteriyor.

Borsaya yapılan başvuruya göre BYD ilk çeyrekte tüm araç türlerinden 626 bin 263 adet satarak bir önceki yıla göre satışlarını 13,4% yükseltti ancak 2023’ün dördüncü çeyreğindeki 944 bin 779 adetlik rekor seviyeye göre 33,7% düşüş gösterdi.

Mart ayı satışları ise bir önceki yıla göre 46%’lık bir artışla 302 bin 459 araca yükseldi ve aylık bazda en yüksek ikinci satış rakamına ulaştı. BYD, aralık ayında 341 bin 43 adet araç satışıyla tüm zamanların en yüksek aylık satış rakamına ulaşmıştı.

Tamamen elektrikli modellerinin satışları mart ayında yıllık 36,3% artışla 139 bin 902’ye ulaşırken, plug-in hibrit araç satışları 56,4% artışla 161 bin 729 adede yükseldi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters