ABD Borsası Notları

Tesla 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Hayal Kırıklığı mı?

January 25, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Tesla 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Hayal Kırıklığı mı?

Dün gece kapanış sonrası 2023 4. çeyrek bilançosunu açıklayan elektrikli araç üreticisi Tesla, yatırımcısını tekrar hayal kırıklığına uğrattı.

Dördüncü çeyrek bilançosunda beklentileri karşılayamayan Tesla’nın Yöneticisi Elon Musk’ın yatırımcıları 2024’te kâr marjlarının hangi yönde gideceğini bilmediği konusunda uyarması sonrasında şirket hisseleri 8%’den fazla değer kaybetti.

Dilersen Tesla’nın sunduğu rakamların ve açıklamaların üzerinden geçerek notlarımıza göz atalım. 🔍

Zayıf Finansal Sonuçlar 📊

Tesla’nın dördüncü çeyrek finansal sonuçları, beklenenin altında bir performans sergiledi. 

Tesla 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Hayal Kırıklığı mı?

Hisse başına kâr, 0,74 dolar beklentisinin altında 0,71 dolar olarak gerçekleşti. Gelirler ise 25,6 milyar dolar beklentisine kıyasla 25,17 milyar dolar oldu. Böylece gelirler, geçen yıla göre 3% büyüme gösterdi.

Net kâr ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,7 milyar dolardan 7,9 milyar dolara yükseldi. Ancak net kârdaki artışın büyük bir kısmı, 5,9 milyar dolarlık tek seferlik vergi avantajından kaynaklandı.

Geçen yıl 16% olan faaliyet marjı, yılın son çeyreğinde 8,2%’ye geriledi. Bu oranın üçüncü çeyrekte açıklanan 7,6%’nın hafif üstünde olduğu belirtilebilir. 

Finansallara Yakından Bakalım 🔍

Otomotiv gelirlerindeki düşük büyüme, yılın ikinci yarısında küresel çapta yapılan keskin fiyat indirimleri nedeniyle ortalama satış fiyatının düşmesinden kaynaklandı. Otomotiv gelirleri, 2022’ye göre 15% artarak 82,42 milyar dolara ulaştı. 

Tesla 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Hayal Kırıklığı mı?

Enerji bölümü gelirleri yıllık 54% büyümeyle 6,04 milyar dolara çıktı ve yatırımcıların dikkatini çekti. Hizmetler ve Diğer gelirler bir önceki yıla göre 37% artarak 8,32 milyar dolara yükseldi. 

Faaliyet gelirleri, yıl boyunca düşerek 2,1 milyar dolara geriledi. Tesla, kârların düşmesinde ortalama araç satış fiyatındaki azalışa ve yapay zeka ve diğer Ar-Ge projelerinden dolayı artan işletme giderlerini sebep gösterdi. Araştırma ve geliştirme harcamaları, bir önceki yıla göre 810 milyon dolardan 1,09 milyar dolara yükseldi. 

Marjlar perspektifinde bakıldığında Tesla’nın sunduğu rakamların zayıf olduğu değerlendirmesi yapılabilir.

📈 Araç Teslimatları Güçlü Seyrediyor

Tesla’nın üçüncü çeyreği pek parlak geçmemişti ve araç teslimatlarındaki düşüş nedeniyle şirket analistlerin beklentisinden 690 milyon dolar eksik gelir açıklamıştı. 

Öte yandan yatırımcılar Ocak ayının başlarında şirketin dördüncü çeyrek teslimat sayılarını 484.000 araç olarak açıklamasından cesaret buldu. Çünkü piyasa beklentisi Tesla’nın 480.000 araç teslimatı gerçekleştirmesi yönündeydi. 2023 yılı tamamına baktığımızda Tesla’nın araç teslimatları, sektör genelinde elektrikli araçlara olan talebin düşmesine rağmen yıldan yıla 38% arttı. Ayrıca yıllık teslimatlar 1,81 milyon adetle piyasanın 1,80 milyon adet beklentisini aşmış oldu.

Araç teslimatlarının güçlü seyretmesi, kâr marjlarındaki düşüşün gölgesinde kaldı. 2024 yılına ilişkin potansiyel kâr belirsizliği hissede satış baskısını beraberinde getirdi.

Cybertruck “Hazır Ol”da

Yılın son çeyreğini diğer çeyreklerden ayrıştıran önemli bir faktör elbette Cybertruck satışlarının başlaması. Şirket, yatırımcı sunumunda, “Cybertruck’ın üretim hızının diğer modellere göre daha uzun süreceğini öngörüyoruz.” dedi ve bunun nedenini aracın üretim karmaşıklığı olarak açıkladı. 

Tesla 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Hayal Kırıklığı mı?

Tesla, güncelde yılda 125.000’den fazla Cybertruck üretebilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Ayrıca Elon Musk, Cybertruck’ı “şimdiye kadar yaptığımız en iyi ürün” ve “baş döndürücü” olarak nitelendirdi. CEO Elon Musk üç ay önce, Cybertruck’ın şirket için kârlı hale gelmesinin bir yıldan fazla sürebileceğini söylemişti.

İnsansı Robot: Optimus 🤖

Tesla’nın insansı robotu Optimus’un üretim takvimi hakkında sorulduğunda, yöneticiler herhangi bir özel yönlendirme vermekten kaçındı.

Tesla 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Hayal Kırıklığı mı?

CEO Musk, Optimus’u “Tesla için her şeyin toplam değerini aşma potansiyeline sahip olduğunu düşündüğüm bir şey” olarak tanımladı. Otomotiv biriminde geliştirilen Tesla’nın teknolojisinin insansı robota iyi bir şekilde aktarıldığını ifade etti. Aynı zamanda Elon Musk, Optimus’un “dünyada geliştirilen en sofistike insansı robot” olduğunu ekledi.

Musk, Tesla’nın gelecek yıl sınırlı sayıda Optimus teslim etme şansına sahip olduğunu söyledi, ancak ürünün yetenekleri veya maliyeti hakkında detay vermedi. 

Şirket, yavaşlayan büyüme oranının, ileri nesil aracın lansmanı üzerinde çalışılmasından dolayı düşük kalmaya devam edebileceğini bildirdi. Henüz şirket tarafından tanıtılmamış olan bu ileri nesil araç tahminlere göre daha düşük fiyatlı bir model olacak.

CEO Musk, bilanço sonrası yaptığı açıklamalarda “2024’te dört gözle beklenen çok şey var.” dedi. 

Kod Adı: Redwood 🚗

Bilanço öncesinde yayımlanan Reuters haberine göre Tesla, tedarikçilere, “Redwood” kod adlı yeni bir aracın üretimine 2025 yılı ortasında başlamak istediği ifade edildi.

Tesla 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Hayal Kırıklığı mı?

Dün de açıklamalarda bulunan CEO Musk, Redwood kod adlı ürünü doğrulayarak “İleri nesil düşük maliyetli aracımız üzerinde oldukça ilerledik.” diye ifade ederken “bu bir bilanço sonrası değerlendirme, bir ürün lansmanı değil” diye uyardı.

Diğer yandan Rewood kod adlı aracın ilk üretim hattının Teksas tesisinde olacağı doğrulandı. Ancak, bir sonraki nesil aracın ne zaman teslimata başlayacağı belirsiz. Musk, maliyetleri düşürmek için “devrim niteliğinde” bir üretim vaat etti, fakat analistler bu geliştirmenin uzun zaman alabileceğini düşünüyor.

Yatırımcı Sunumunda Öne Çıkanlar 👀

Tesla, yatırımcı sunumunda, şirketin ileri nesil aracını piyasaya sürmeye çalıştığı 2024 yılında araç hacmi büyümesinin geçen yılki büyüme oranından belirgin şekilde düşük olabileceğini belirtti. Şirket, yatırımcılarını iki büyük büyüme dalgası arasında olduğu konusunda uyardı.

Ayrıca Tesla, premium sürücü yardım yazılımının yeni bir versiyonunu piyasaya sürdüğünü doğruladı. Ancak yazılım, Tesla’nın arabalarını tam otonom hale getirmiyor.

🔋 Şarj istasyonu alanında da büyük bir oyuncu olan Tesla, yatırımcı sunumunda dünya çapında 5.952 istasyonda 54.892 adet Supercharger bağlantı noktası sunduğunu bildirdi.

📅 2024 Yılına İlişkin Öngörüler

Tesla, yatırımcılarını 2024 büyüme oranının geçen yıla göre belirgin şekilde daha düşük olabileceği konusunda uyarırken 2024 için bir beklenti sunmaktan kaçındı. Elon Musk, Tesla’nın 2024’te marjlarının nereye gideceğini bilmediğini söyledi. Musk, “Sihirli bir kristal küremiz yok.” dedi. “Eğer faiz oranları hızla düşerse, marjlar iyi olacak. Hızla düşmezlerse o kadar iyi olmayacak.” diye ifade etti.

Analistler, otomobil üreticisinin satışlarının 2024’te yaklaşık 20% artışla 2.2 milyona çıkacağını tahmin ediyor. Bu tahmin de 2023’teki üretim hızının yarısına işaret ediyor.

2024 için konsensüs beklentisi, Tesla’nın hisse başına kârının 3.81 dolardan 3.63 dolara düşeceği yönünde. Bu beklentinin Tesla’nın 2022 seviyelerinin oldukça altında olduğu belirtilebilir.

Tesla 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Hayal Kırıklığı mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Tesla Investor Relations, CNBC, Barron’s