Borsa Yorumları

Temettüsünü Artıran Bu 6 Hisse Hak Ettiği Değeri Görmüyor – Morningstar

February 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Temettüsünü Artıran Bu 6 Hisse Hak Ettiği Değeri Görmüyor – Morningstar

Temettü hisseleri geçtiğimiz yıl boyunca büyüme hisseleri tarafından desteklenen rallinin tozunu yuttu desek yalan olmaz. 

Yine de Morningstar bu zayıf performansın, teknoloji isimlerinin büyüsüne kapılan uzun vadeli yatırımcılara yeterince takdir edilmeyen temettü isimleri bulma fırsatı verdiğine inanıyor. 

Morningstar analistleri, bir şirketin gelecekteki mali durumuna olan güveninin bir işareti olarak değerlendirilebilecek üç aylık temettülerini artıran hisseleri bulmak için; Morningstar adil değer tahminlerinin altında işlem gören, yani uzun vadeli yatırımcılar için cazip fiyatlara sahip olan hisselere baktı.  

Analistlere göre bu kapsamda seçilen hisseler, hem artan temettü getirilerinden hem de yatırım değerlerinin artma olasılığından yararlanma potansiyeli sunuyor.

Aşağıda Morningstar analistleri tarafından yeterince takdir edilmediği düşünülen ve geçtiğimiz haftalarda temettüsünü artıran hisseleri inceleyebilirsin:

  • Yum Brands (YUM
  • Comcast (CMCSA)
  • Alliant Energy (LNT)
  • NiSource (NI)
  • Eversource Energy (ES)
  • Kimberly-Clark (KMB)

📺 Analist Michael Hodel, 2,76%’lık temettü getirisi sunan medya ve telekomünikasyon devi Comcast’in temel kablo segmentinin önemli rekabet avantajlarına sahip olduğunu düşünüyor. 

Şirketin NBCUniversal biriminin kablolu yayın segmenti kadar “iyi bir konumda olmadığını” belirten analist, yine de NBCU’nun temel yan kuruluşları ve tema parkları dahil olmak üzere “benzersiz varlıklara sahip olduğunu” söylüyor. 

Hodel, “Peacock stratejisini beğenmiyoruz ama NBCU’nun varlıklarının geleceğin medya ortamında önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz. Genel olarak, Comcast’in kısa vadede sadece ılımlı bir büyüme sağlayacağını ancak öngörülebilir gelecekte güçlü nakit akışı sağlayacağına inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

🧼 Öte yandan hijyen ürünleri üreticileri arasında popüler isimlerden biri olan Kimberly-Clark, analist Erin Lash’e göre son 10 yılda serbest nakit akışının satışlara oranının ortalama 10%’dan fazla olmasıyla önemli düzeyde fazla nakit üretiyor. 

Hatta analist, şirketin serbest nakit akışının, 2032 mali yılına kadar yıllık ortalama satışların 13%’ünü oluşturacağını tahmin ediyor. 

Lash, temettü verimi 4,03% seviyesindeki şirket için “Her ne kadar hissedarlara ödenen nakit parayı artırmanın en önemli hedefi olmaya devam edeceğini düşünsek de Kimberly’nin geçmişteki eğiliminden sapması ve teknolojik yeteneklerini ve coğrafi erişimini geliştirmek için (doğru fiyata) satın almalar yapması bizi şaşırtmaz.” ifadelerini kullanıyor.

Temettüsünü Artıran Bu 6 Hisse Hak Ettiği Değeri Görmüyor - Morningstar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morningstar