Borsa Haberleri

Teksas’tan Google’a Büyük Dava!

October 24, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Teksas’tan Google’a Büyük Dava!

 ● Başsavcılıktan perşembe günü gelen açıklamada, milyonlarca Teksas vatandaşının biyometrik verilerini rızaları dışında toplandığı iddiasıyla Teksas eyaleti tarafından Alphabet (GOOGL) Google aleyhine dava açtığı bildirildi.

● Dava dilekçesinde, Teksas’ta faaliyet gösteren şirketlerin; kişilerin yüz, ses ve benzeri biyometrik verilerini önceden izin almadan ve bilgi vermeden toplamalarının on yıldan daha uzun bir süre önce yasaklanmış olduğu belirtildi.

● Dava dilekçesinde ayrıca, “Google bu yasayı açıkça ihlal ederek 2015’ten beri çok sayıda Teksaslı’nın biyometrik verilerini toplamış, kişilerin yüzlerini ve seslerini kendi ticari amaçları doğrultusunda kullanmıştır. Teksas halkı eyalet genelinde her gün farkında olmadan Google’ın çıkarlarına hizmet eden ve kazanç getiren birer ticari araca dönüşüyor.” ifadeleri yer aldı.

● Verilerin Google Photos, Google Assistant ve Nest Hub Max gibi uygulamalar üzerinden toplandığı da belirtildi.a

● Google’dan yapılan açıklamada ise, hizmetleri kullanan kişilerin biyometrik veri toplama özelliğini kapatma seçeneğine sahip olduğu ifade edilerek davada kendilerini savunacakları bildirildi.

● Google sözcüsü Jose Castaneda, “Başsavcı Paxton yeni bir dava ile bir kez daha ürünlerimizi karalamaya çalışıyor. İddiaları mahkemede boşa çıkaracağız.” dedi.

Teksas’tan Google’a Büyük Dava!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters