Borsa Haberleri

Teknosa, 2024’te 1 Milyar TL’lik Yatırım Hedefliyor

Teknosa, 2024’te 1 Milyar TL’lik Yatırım Hedefliyor
Google News Icon Takip Et

Teknosa (TKNSA), CEO’su Sitare Sezgin, şirketin 2024’te 2 kat büyüme ve 1 milyar TL’lik yatırım hedeflediğini açıkladı.

Sezgin “Pazar yeri projesi ile kapsamında 2024’te artan ürün çeşitliliğimizle işlem hacmini 2 kat büyütmeyi hedefliyoruz. 2024’te ayrıca 1 milyar TL’lik yatırım öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

2023’te enflasyon muhasebesine göre reel olarak 45% büyüdüklerini ve karlılık seviyesi ise 43% olarak gerçekleştiğini belirten Sezgin şöyle devam etti:

Her alanda sektör ortalamasının üzerine çıkmayı başardık. Dönüşüm hikayelerimizin en önemli ayaklarından biri hayata geçirdiğimiz pazar yeri uygulaması. Bu sebeple 2 yıldır çok hızlı büyüyoruz. Yine enflasyon düzeltmesine göre E-ticaret işlem hacmimiz 68% büyüyerek 10 milyar TL’ye ulaştı. 2023’te çok fazla yatırım yaptık. Bu yatırımların 55%’si teknoloji ve dijitalleşmeye ayrıldı.”

“Talepte Azalma Olacağını Düşünmüyoruz”

Artan faiz oranlarının ve kredi kartlarına taksit sınırlaması getirileceğine yönelik çıkan haberlere ilişkin cevap da veren Sezgin, 2024’te şu ana kadar bir talepte azalma yaşanmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Geçen yılla en büyük fark parasal sıkılaşma ve artan faiz oranları. Tüketicilerimiz ağırlıklı kredi kartı kullanıyor. Bu kapsamda artan faiz oranlarının etkisiyle finansman yükü artıyor. Olası bir taksit kısıtlaması da gelebilir. Buradaki zorlukları biliyoruz ancak fırsatlara odaklanmaya çalışıyoruz. Bu dönemde odaklandığımız konu etkin özsermaye yönetimi ve nakit akış yönetimi. Farklı finansman çözümleriyle müşterilerin satın alma gücüne katkı sağlıyoruz. Talepte bir azalma olacağını düşünmüyoruz.

49 Güneş Enerjisi Paneli Kurulumu Gerçekleştirdik”

Sezgin, İklimsa’yı daha da büyüttüklerini, halka arz planlarının henüz olmadığını ancak ilerleyen dönemler de halka arzın olabileceğini söyledi.

Sezgin “İklimsa ile 2022 sonundan itibaren güneş enerjisi sistemleri işine girdik. Hem konutlarda hem de iş yerlerinde güneş enerjisi panelleri kuruyoruz. Şu ana kadar 49 projeyi tamamladık” diye konuştu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT