Borsa Yorumları

Teknolojideki Satışa Rağmen Sonrası Analistler Meta İçin “AL” Diyor

November 1, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Teknolojideki Satışa Rağmen Sonrası Analistler Meta İçin “AL” Diyor

Hem Meta Platforms (META) hem de Alphabet (GOOGL) hisseleri geçen hafta geniş çaplı bir teknoloji satışına maruz kaldı ancak birçok analist boğa (artış beklentisi) konumunu korumaya devam ediyor.

Meta’nın hisseleri geçen haftaki bilançosunun ardından 3,86% düşerken, Alphabet de S&P 500’ün düzeltme bölgesinde kapandığı beş günlük zorlu bir dönemde 9,9% değer kaybetti. Ancak pazartesi günkü işlemlerde hisseler genel olarak bir artış eğilimine girdi ve her iki hisse de işlem gününün sonuna doğru 2%’nin üzerinde yükseldi.

Meta’da, geçtiğimiz hafta CFO Susan Li’nin dördüncü çeyrekte reklam piyasasına ilişkin yorumlarının ardından yeni endişeler ortaya çıktı. Facebook’un sahibi, şirketin geçen haftaki bilanço açıklamasında Orta Doğu’da tırmanan çatışmanın reklam harcamalarını nasıl etkileyeceğinin belirsizliği göz önüne alındığında, normalden daha geniş bir gelir beklentisi aralığı sundu.

⭐ Ama Wedbush Securities genel müdürü Dan Ives gibi analistler bunu Meta için bir fırsat olarak görüyor:

Bu teknoloji satışının, üç, altı ay geriye baktığımızda, bunu Meta için kış uykusuna yatma zamanı değil, daha çok altın bir fırsat olarak görüyorum.

Ives şimdi şirketin, gelecek yıla girerken “oldukça maliyet bilinçli” olacağını öngörüyor. Meta ve Alphabet’in Google’ının önümüzdeki çeyrekte dijital reklam harcamalarında daha temkinli olmasını bekleyen analist ayrıca şirketlerin “önemli ölçüde yatırım yapmaya devam edeceklerini” söyledi. 

Bunun “bu silahlanma yarışında yapmaları gereken bir şey” olduğunu belirten Ives, platformun yapay zekâya da yatırım yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ives, Meta’yı çevreleyen olumsuzluklara rağmen “gördüğümüz sonuçlar göz önüne alındığında herhangi bir satış baskısı açısından abartılı” olduğuna inanıyor ve şirketin dijital reklamcılığının “güçlü, kaya gibi sağlam” göründüğünü belirtiyor. 

Çarşamba günü açıklanan üçüncü çeyrek bilançosunda Meta, bir önceki yıla göre 23% artışla 34,15 milyar dolar gelir elde etti. Reklam gelirlerinde yıllık bazda 24%’lük bir büyüme kaydederek Alphabet (9,5%) ve Snap (SNAP) (5%) gibi rakiplerini geride bıraktı.

❗ Ives’in gördüğü “sorunlu nokta”, Meta’nın iş araştırma birimi olan ve sanal gerçeklik başlıkları da dahil olmak üzere, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik donanımı ve yazılımları üreten Reality Labs:

Günün sonunda Meta bir donanım şirketi değil. Ve bence bu, fiyatlandırma bir sorun olduğu için para kazanmaları için zorlu bir durum.”

Teknolojideki Satışa Rağmen Sonrası Analistler Meta İçin “AL” Diyor

Ocak ayından bu yana 150% yükselen Meta hisseleri için Ives’e benzer şekilde diğer analistler de sosyal medya devine yönelik iyimserliklerini koruyarak notlarını yukarı yönlü olarak güncelliyor. 

🎯 Morgan Stanley, Meta’yı teknoloji sektöründeki dalgalanmayı en iyi atlatabilecek şirketlerden biri olarak görüyor. Bankanın analistleri 26 Ekim tarihli bir notta “Tüm reklamlar jeopolitik faaliyetlerden etkilenebilirken, reklam tahsisi göreceli bir oyun olmaya devam ediyor ve Meta’nın ayrışma farkının çoğu rakibine göre genişlediğine inanıyoruz.” diyor. 

Benzer şekilde JPMorgan analistleri de “Meta iyi performans göstermeye ve disiplinli olmaya devam ediyor. Meta hisselerindeki geri çekilmeyi satın alacağız.” yorumunu yapıyor. Analistler hedef fiyatlarını da hisse başına 400 dolardan 420 dolara yükseltti. 

Ancak Baird Equity Research analistleri, 25 Ekim tarihli bir notta Meta için daha önce 355 dolar olan hedef fiyatını 345 dolara düşürdü. Analistler daha ılımlı görünümlerini “süregelen çeyrekte makro-etkili reklam harcamaları konusunda biraz ihtiyatlı olmalarına ve gelecek yıl harcamaların hızlanmasına” bağlıyor.

Bununla birlikte analistler, “Meta yapay zekâya yapılan temel yatırımlardan faydalanmaya devam ediyor, Reels artık bir gelir engeli değil ve etkileşim gelişiyor.” diyor.

Teknolojideki Satışa Rağmen Sonrası Analistler Meta İçin “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC