Borsa Yorumları

Teknolojideki Ralli, Makroekonomideki Fırtınadan Sağ Çıkabilir mi?

May 23, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Teknolojideki Ralli, Makroekonomideki Fırtınadan Sağ Çıkabilir mi?

ABD’de olası resesyon ve borç tavanı endişelerinin yanı sıra bölgesel banka hisselerindeki bitmek bilmeyen gelişmelerle bir kez daha güvenli liman arayışına giren yatırımcıların teknoloji hisselerine yönelik ilgisi gözümüzden kaçmıyor. 

Bu ilgiye paralel olarak teknoloji hisseleri ağırlıklı Nasdaq, yılbaşından bu yana 20,9% ralli yaparken, S&P 500 de 9,2% yükseldi. 

Tabii bu yükselişin arkasında da piyasa değeri yüksek (maga cap) şirketlerin performansı var. Ocak ayından bu yana Apple (AAPL) 35%, Meta Platforms (META) 104,1% ve Alphabet (GOOGL) 39,1% yükseldi. 

Ama sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş. Teknoloji hisselerine yönelik bu denli yüksek bir ilgi, akıllara şu anki rallinin sürdürülebilir olup olmadığı sorusunu da getiriyor. 

Bunu da en iyi piyasaları yakından takip eden analistler bilir. Dilersen ne demişler, yılın geri kalanında beklentileri ne durumda, birlikte bakalım.

☯️ 2022 eğilimleri tersine dönüyor: Pandemiden silkelenen yatırımcıların 2023 yılına bir önceki yıla göre teknoloji sektörü için daha düşük beklentilerle girmesi, analist John Porter’a göre “yanlış düşündüğünü kanıtlayabileceğiniz şüpheciler karşısında yüksek performans göstermek için iyi bir başlama noktası” anlamına geliyor.

Nasdaq, geçen yıl FED’in enflasyonla mücadelesinin bir parçası olarak faiz artışlarına gitmesiyle 33% düşmüştü. 

💪 Güçlü bilançolar ve sürdürülebilir gelir akışları: Piyasa değeri yüksek şirketlerin sağlam bilançoları, güçlü nakit akışı yaratmaları ve sağlam kârlılıkları göz önüne alındığında, bunlar sektörün güçlü büyüme sağlamaya devam edebileceğinin birer kanıtı. 

S&P 500’deki şirketlerin 95%’i yılın ilk çeyreğine yönelik bilançolarını açıkladı ve bunlardan 78%’i olumlu rakamlar sergiledi.

Analist Olivier d’Assier, “Yatırımcılar bahislerini teknolojiden yana oynasa da bunu da teknolojinin güvenli segmentine yönelik yapıyor. Piyasa değeri yüksek şirketler, şu anki fırtınadan sağ çıkabilir.” yorumunu yapıyor. 

🤖 Teknolojideki yapay zekâ çılgınlığı: Yine de Porter, piyasa değeri yüksek teknoloji hisselerinde son altı ile sekiz haftada görülen bu güçlü performansın en önemli nedeni yapay zekâ gelişmeleri oldu. 

Bir örnek vermek gerekirse, bu yıl yapay zekâ ile ismi sık sık anılan Nvidia’ya (NVDA) yönelik yatırımcı iştahının artmasıyla, çip üreticisinin hisseleri yılbaşından bu yana 113,9% yükseldi. 

Nvidia’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, yapay zekâ platformlarından elde edilen gelirin önümüzdeki 12 ay içinde şirketlerin yapay zekâya ayak uydurması ya da geride kalmasıyla önemli ölçüde artacağını öngörüyor.

Bu arada, Microsoft (MSFT) hisseleri bu yıl 32,7% yükseldi ve yapay zekâ platformu C3.ai (AI) hisseleri de aynı dönemde 125,9% fırladı.

Peki, teknoloji şirketleri fazla mı değerlendi? Analist Michael Landsberg, Microsoft gibi bir şirketin bile nisan ayı sonunda 33 fiyat/kazanç (F/K) oranıyla işlem görmesi nedeniyle teknoloji hisselerinin “aşırı derecede fazla değerli” olduğunu söyledi.

Landsberg, “Kazançlarını katsayısının üçte biri kadar bile artırmayan bir şirket için bu bize biraz pahalı geliyor.” dedi.

Ancak analistlere göre mevcut görünümde teknoloji hisselerine yönelik oluşan risklere karşı yatırımcıların elinden pek bir şey gelmiyor. 

Porter, Kongre’deki borç tavanı gündemini ima ederek, “En büyük kısa vadeli risk mikro değil, makro.” diyor. 

Analist Mike Dickson da ekonomik veriler ve borç tavanı sorunun yakın zamanda çözülüp çözülmemesine bağlı olarak bu eğilimleri görmeye devam edebileceğimizi düşünüyor ve “Bu sorunların bir kısmı ortadan kalkarsa, piyasanın geri kalanının da ralliye katılabileceğini düşünüyorum.” yorumunu yapıyor. 

Teknolojideki Ralli, Makroekonomideki Fırtınadan Sağ Çıkabilir mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch