Borsa Yorumları

Teknoloji Sektöründeki Hisselere Dönüş Başladı mı?

February 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Teknoloji Sektöründeki Hisselere Dönüş Başladı mı?

2022’nin büyük bölümünde, geniş kapsamlı riskten kaçış algısıyla teknoloji sektöründen uzak duran yatırımcılar artık sektöre geri dönüyor. 

Teknoloji sektöründe doğrudan veya yazılım, internet, temiz enerji, bulut bilişim, yarı iletkenler gibi çeşitli alt sektörler üzerinden pozisyon almak için birçok yol var.

Yazılım hisselerinin bu yıl S&P 500 endeksinin performansını geride bırakacak şekilde hisse başı kâr artışı sağlayabileceğini değerlendiren Goldman Sachs, özellikle yazılım alanına olumlu bakıyor. Bankadan yapılan açıklamada; ServiceNow (NOW) ve Workday (WDAY)’in, “makroekonomik tablodaki gelişmelere rağmen yatırımcılara kısa vadeli fırsatlar sunmaya hazır” oldukları belirtildi. 

Bankadan 23 Ocak’ta yayımlanan bir bilgilendirme yazısında, “piyasanın geneli toparlanmaya başladığında emsallerine kıyasla daha üstün performans göstereceğini düşündüğümüz bir dizi ofansif hisse seçimi” olarak tanımladığı isimler arasında Datadog (DDOG), Snowflake (SNOW) ve Salesforce (CRM)’un da yer aldığı belirtildi. 

Deutsche Bank’ın internet segmentinden bazı tercihleri var. E-ticaret alanındaki ilk tercihi Amazon (AMZN) olan banka aynı zamanda online flört platformu Match Group (MTCH)’u da beğeniyor. Bankanın 30 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında; Expedia (EXPE), Uber (UBER) ve Meta (META)’nın 2023’te “en iyi değerleme risk/ödül oranına” ve aynı zamanda “güçlü temelleri sebebiyle değer kazanma ihtimaline” sahip olduğu vurgulanmıştı.

Bu arada Bernstein ve Wells Fargo, Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL)’i internet alanındaki favorisi olarak gösteriyor. 

Bulut bilişim alanında ise Microsoft (MSFT), geçen ay cari çeyrek için sönük bir gelir beklentisi açıklamış olmasına rağmen Wall Street’teki çoğu kurumun favori ismi olmaya devam ediyor. FactSet verilerine göre, takip eden analistlerin yaklaşık 87%’si hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor ve hissenin ortalama fiyat hedefi yaklaşık 10,3%’lik bir yükselişe işaret ediyor.

Siber güvenlik şirketi Fortinet (FTNT)’i takdir eden isimlerden biri de Schein. Şirketi, tıla güçlü bir başlangıç yapan kendi segmentinin “lider” ismi olarak tanımlıyor. 

Schein, pandemi döneminin gözde ismi Zoom (ZM)’u ise yönetim ekibinin güçlü olması ve komşu pazarlara doğru genişlemesi sebebiyle beğeniyor. Crawford ise Microsoft’un Teams uygulamasının rekabetine rağmen Zoom’un bu ikili rekabet ortamında güçlü bir konuma sahip olduğuna ve büyümeye devam edeceğine inanıyor.

Teknoloji Sektöründeki Hisselere Dönüş Başladı mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC