Borsa Yorumları

Teknoloji Rallisi Satın Alma Zamanı Geldi mi?

March 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Teknoloji Rallisi Satın Alma Zamanı Geldi mi?

Borsaları sarsan bankacılık krizi nedeniyle geçen hafta teknoloji sektörü için her şey çok olumluydu.

Nasdaq Composite hafta boyunca 4,4% yükseliş kaydederken, endeksin en büyük finans dışı şirketlerini içeren Nasdaq 100 5,8% yükseldi.

Nvidia (NVDA) ve Microsoft (MSFT) gibi büyük teknoloji ve yarı iletken hisseleri hafta boyunca yaklaşık 12% artarken, AMD’nin yükseliş oranı 18%’in üzerine çıktı.

Tahvil faizlerinin düştüğü ve FED’in bankacılık krizi sonrasında faiz artırımlarına devam edip etmeyeceği konusundaki belirsizliğin henüz ortadan kalkmadığı bu dönemde, bazı yatırımcılar teknoloji hisselerini güvenli liman olarak görmeye başladı.

Teknoloji rallisinde alım yapmalı mı? Borsa uzmanları ihtiyatlı davranmayı tavsiye etse de, bazı hisselerin sektör üstü performans gösterebileceğini düşünüyorlar.

Independent Solutions Wealth Management’ta portföy yöneticiliği yapan teknoloji yatırımcısı Paul Meeks, uzun bir süre düşük portföy ağırlığı pozisyonunu savunduktan sonra artık “Teknoloji alanında son derece ilginç ve çok spesifik bazı hikâyeler olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da ASML gibi yarı iletken hisselerini beğenen teknoloji yatırımcısı; Nvidia (NVDA), Microsoft (MSFT) ve Çinli teknoloji şirketi Baidu (BIDU) gibi yapay zeka hisselerine de ağırlık veriyor.

Diğer yandan hedge fonu yöneticisi Dan Niles; ana iş kolu “güçlü”, kullanıcı artış ve katılım seviyesi iyi durumda olan Meta (META)’dan övgüyle söz ediyor. Niles geçen hafta yaptığı açıklamada, şirketin Reels iş kolunun TikTok’a karşı iyi tutunduğunu belirtmişti.

Ancak birçok teknoloji şirketinin ilerleyen yıllarda maliyet etkinliği sorunuyla boğuşacağı konusunda uyarılarda bulundu.

Niles de tıpkı Meeks gibi iyimser bir duruş sergiliyor olsa da yarı iletken hisselerinde seçici davranıyor.

Pandeminin ardından ülkeler kapılarını yeniden açarken, geçen yıl talebin azalması nedeniyle sektörün düşüş kaydettiğini vurguladı. Niles, “Piyasadaki akıllı telefon ve PC alanlarına baktığımızda, yeterince kötüye gittiklerini ve üretimsel yapay zeka ile birlikte dönüşlerinin muhteşem olabileceğini söyleyebiliriz.” diye ekledi.

Intel (INTC) ve Nvidia (NVDA) hisselerine sahip olduğunu ifade eden Niles, NVDA’nın, Advanced Micro Devices (AMD) ve Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM)’in üretimde açtığı “boşluğu kapatmaya başladığını” ancak görünümünü iyileştirmesi gerektiğini belirtti.

Niles, çok miktarda grafik yongasına ihtiyaç duyulacağından dolayı Nvidia (NVDA)’nın aynı zamanda “üretimsel yapay zekadan en fazla faydalanan şirket” olduğunu sözlerine ekledi.

Teknoloji Rallisi Satın Alma Zamanı Geldi mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC