Piyasa Öncesi

Teknoloji Hisselerinin Yükselişi Borsalara da Yaradı

June 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Teknoloji Hisselerinin Yükselişi Borsalara da Yaradı

Piyasa değeri yüksek teknoloji şirketlerindeki performansın, gelecek haftaki FED faiz toplantısına yönelik endişeleri hafifletmesiyle borsalar artıda kapandı. Bu eğilim, S&P 500’ün uzun süreli ayı (düşüş beklentisi) piyasasından da çıkmasını sağladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1%, S&P 500 0,62% ve Dow Jones 0,5% yükseldi. Hatta perşembe gününü 4.293 puanda tamamlayan S&P 500, böylece 3.577 düzeylerinin görüldüğü ekim ayından bu yana 20% değer kazanarak yeniden boğa (artış beklentisi) pozisyonu aldı.  

Analist Yorumu 

Piyasalardaki bu artışa, teknoloji hisselerindeki rallinin yanı sıra pozitif makroekonomik veriler de katkıda bulundu. Haftalık işsizlik başvuruları, geçen haftaya göre 28 bin artarak 261 bine ulaştı ve son 21 ayın en yüksek düzeyini gördü. 

Spartan Capital Securities analisti Peter Cardillo, “S&P 500, büyülü düzeyine ulaştı ve bizi ayı piyasasından çıkardı. Artık FED’in gelecek hafta faiz artışı yapmamasını umuyoruz.” dedi. 

İşgücü piyasası ve enflasyona ilişkin gelişmeler, FED’in daha önceki faiz artışlarının ekonomiyi yavaşlatmasına daha fazla zaman tanımak için, faiz oranlarını artırmaya ara vermesinin beklendiği 13-14 Haziran toplantısı öncesinde ön planda olmaya devam ediyor.

Vanguard analisti Asawari Sathe, “Enflasyonun yıl sonuna kadar ılımlı ancak 3%’ün üzerinde seyretmesini, işsizliğin de 4,5%’e yükselmesini bekliyoruz. Bu senaryoda, FED’in bu yıl faiz indirimine gitmesi pek olası değil.” yorumunu yaptı. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega cap) hisselerdeki güçlü seyir

2. Gelecek hafta açıklanacak mayıs enflasyonu ve FED faiz kararı öncesi belirsizlik

3. İşgücü piyasalarında hafif bir yumuşamaya işaret eden haftalık işsizlik başvuruları verisinin sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Teknoloji

Zayıf: Emlak, Ham Madde, Enerji, Finans

Öne Çıkan Hisseler

GameStop (GME) hisseleri, şirket CEO’su Mike Furlong’un işine son verilmesi ve yerine Ryan Cohen’in seçilmesi haberleriyle 18% düştü.

Oxford Industries (OXM), şirketin Tommy Bahama ve diğer alt kuruluşlarının yıl sonu beklentilerini düşürmesiyle 5,5% ekside kapandı.

Warner Bros. Discovery (WBD), CNN başkanı Chris Licht’in işine son verilmesiyle S&P 500’ün en çok kazanan isimleri arasında yer aldı. 

Adobe (ADBE), Firefly yapay zekâ görsel uygulmasını kurumsal müşterilerine sunacağı açıklamalarıyla kapanışta 4,9% ralli yaptı.

Teknoloji Hisselerinin Yükselişi Borsalara da Yaradı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı