Borsa Yorumları

Teknoloji Hisselerini Dipten Alma Zamanı Geldi mi?

Teknoloji Hisselerini Dipten Alma Zamanı Geldi mi?
Google News Icon Takip Et

Amazon (AMZN), Meta (META) ve Alphabet (GOOGL) hisseleri, hayal kırıklığı oluşturan çeyrek raporları açıklamalarının ardından geçen hafta dibe vurdu. Ancak stratejist Dan Scott’a göre teknoloji hisselerini dipten almak isteyen yatırımcılar şimdilik biraz daha beklemeli. 

İsviçreli varlık yöneticisi Vontobel’in çoklu varlık yönetimi başkanı Scott; cuma günü CNBC’ye verdiği bir demeçte, piyasa katılımcılarının FED’in faiz oranlarına ilişkin kararına kayda değer bir değişiklik olmasını beklemeleri gerektiğini söyledi.

‘Piyasa Toparlanmak İstiyor’

Scott, kısa vadede bu görüşünde yalnız değil. 

Evans May Wealth yönetici ortağı Lizzie Evans, cuma günü CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Bence mega sermayeli teknoloji hisselerine dönmek için henüz çok erken.” dedi. Evans bunun yerine, yıl sonuna kadar, Big Tech hisselerinin fiyat-kazanç oranındaki düşüşe benzer şekilde çoklu bir sıkışma bekliyor. 

Piyasanın toparlanmak istediğine dair işaretler görüyoruz. Ancak bir şekilde FED’in söylemleri ile yükselen faiz oranları arasında ikilemde kaldık.” diye ekledi. 

Evans, FED’in aralık ayında faiz oranlarını 50 baz puan artırması halinde hisse senedi piyasalarının yıl sonuna kadar 5-15% oranında toparlanabileceğini ifade ederek, bunun gerçekleşmesinin pek mümkün görünmediği konusunda da uyardı. 

Piyasalar, faiz oranlarının 2 Kasım’da 75 baz puan artırılmasını, 14 Aralık’ta da benzer bir artış yapılmasını bekliyor. 

Borçlanma maliyetleri arttıkça ve küresel ekonomi hız kestikçe, son yıllarda yüksek çift haneli büyüme rakamlarıyla öne çıkan teknoloji şirketlerinin beklentileri sönük kaldı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazıyı hazırlarken faydalanılan kaynak: CNBC