Borsa Yorumları

Teknoloji Hisselerine Dönme Zamanı Geldi Mi?

November 17, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Teknoloji Hisselerine Dönme Zamanı Geldi Mi?

Yükselen faiz oranları ve diğer karşıt rüzgarların etkisiyle büyüme hisselerinin terk edildiği piyasa ortamında, teknoloji sektörü için acımasız bir yılı geride bırakıyoruz.

Peki, yatırımcılar için teknoloji hisselerine geri dönme zamanı geldi mi? İşte uzmanların konu hakkındaki görüşleri!

Citi’ye göre, FED’in daha az agresif bir para politikasına dönmesi sonuç itibarıyla teknoloji hisselerine yarayacak. Ancak bazı sektörlerde fiyatların düştüğüne işaret eden enflasyon raporuna rağmen FED hâlâ “tam bir politika değişikliği” yapmaktan çok uzak.

Bankanın 14 Kasım tarihli raporunda, “Teknoloji hisseleri küresel salgın ortamından fayda sağladı. ‘Sıfıra’ yakın nakit maliyeti sayesinde ‘gelirleri artırmaya yönelik harcama yapma’ olanağının yanı sıra gelecekteki büyük ödemeler için risk alma imkanı doğdu. Ancak şimdi durum bunun tam tersi. Risk iştahı azaldı ve büyük nakit akışları sağlamak önemli hale geldi” denildi.

Citi’den yapılan açıklamada, “Taktiksel açıdan, yaklaşmakta olan ekonomik zayıflamanın boyutları netleşinceye kadar teknoloji hisseleri ile ilgili büyük adımlar atma konusuna temkinli yaklaşıyoruz. Değerlemelerin yeni, daha yüksek sermaye maliyetlerini ve daha ihtiyatlı büyüme beklentilerini yansıttığını kabul ediyoruz. Ancak gelirlerde ve temettülerde ani yükselişler gerçekleşebileceğine pek ihtimal vermiyoruz” ifadesi kullanıldı.

Citi’ye göre yatırımcılar finansal olarak hassas durumda olan hisselerden kaçınmalı ve bunun yerine yazılım ve siber-güvenlik şirketleri gibi daha korunaklı görünen hisselere yönelmeli.

BlackRock, 2023 yılının “neredeyse üç yıldır devam eden büyümeyi ve sanal bir ahenk içinde hareket eden teknoloji hisselerini alt üst eden bir yıl olabileceğini” belirtti.

Bu yılki karşıt rüzgarlar yüzünden, “Teknoloji hisselerinin halihazırda düşük değerlenmiş olmalarıyla birlikte, göreli değerlemeler son yıllara kıyasla şimdi daha çekici görünüyor olabilir.” denildi.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock yine de teknoloji hisselerini almaktansa daha dikkatli yatırımlar yapılmasını tavsiye ediyor.

Bu hafta yayımlanan BlackRock raporuna göre, yakın vadedeki zorlu ekonomik ortamla başa çıkabilecek ve aynı zamanda uzun vadede “güçlü” faktörlerden fayda sağlayabilecek şekilde pozisyon aldığı görülen özellikle üç sektör var: altyapı, sağlık ve bazı teknoloji sektörleri.

Raporda, “Bütün teknoloji hisseleri aynı durumda değil, temel teknolojik ürünler harcamaların kısıldığı bir ortamda direnebilir. Siber-güvenlik ve robot teknolojisi hisselerinin, ekonomik durgunluğa karşı, bu yılın ayrım gözetmeyen kayıplarına karşı olduğundan daha iyi pozisyon alabileceklerine inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Teknoloji Hisselerine Dönme Zamanı Geldi Mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC