Bültenler

Teknoloji Hisselerindeki Zayıflık Borsaları da Düşürdü

Ağustos 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Teknoloji Hisselerindeki Zayıflık Borsaları da Düşürdü

Borsalar dünü bir kez daha düşüşle tamamlayarak, yükselen tahvil getirilerinin Muhteşem Yedili olarak adlandırılan bazı piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji hisselerindeki zayıflığı teşvik etmesiyle kayıp serisini üçüncü seansa taşıdı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,17%, S&P 500 0,78% ve Dow Jones 0,84% geriledi. 

Analist Yorumu 

İkinci çeyrek şirket bilançoları; beklentileri büyük ölçüde aşarken, yüksek tahvil getirileri son haftalarda özellikle piyasa değeri yüksek teknoloji hisselerinin değerini düşürdü.

Aptus Capital Advisors analisti John Luke Tyner, “Beklentilerden daha güçlü gelen ekonomik veriler kesinlikle getirilerin yükselmesine yardımcı oluyor ancak Fitch’in not indirimi, Japonya Merkez Bankası’nın politika kararlarındaki değişiklikler ve son enflasyon raporunda gördüğümüz gibi enflasyonun dibe vurması ve tekrar yükselmesi ile şu an mükemmel bir fırtınanın ortasındayız.” yorumunu yapıyor. 

Tyner bu tür mevcut enflasyon tahminlerinin son aylarda enflasyonu abartma eğiliminde olmasına rağmen, “FED’i faizleri yeniden artırmak zorunda kalabilecekleri bir noktaya getirmesi muhtemeldir.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Beklentilerin üzerinde gelen bilançolar ve Dow’da listeli Cisco’nun (CSCO) olumlu yıl sonu tahminlerine gelen tepkiler

2. İşgücü piyasasındaki güçlü seyrin devam ettiğine işaret eden haftalık işsizlik başvurusu verilerinin sindirilmesi

3. Süregelen konsolidasyon çabaları

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Teknoloji

Öne Çıkan Hisseler

Hawaiian Electric (HE) hisseleri, The Wall Street Journal’ın kamu kuruluşunun Maui orman yangınlarından sonra atacağı adımları değerlendirmek üzere yeniden yapılandırma danışmanlarıyla görüşmelere başladığını bildirmesinin ardından dünü 15,3% düşüşle tamamladı.

Ball (BALL) havacılık ve uzay birimini BAE Systems’e 5,5 milyar dolara satmayı kabul etmesinin ardından 1,6% yükseldi.

Cigna Group (CI) ve CVS Health (CVS), kâr amacı gütmeyen büyük bir sağlık sigortacısının eczane sektöründen uzak durmaya hazırlandığına dair bir raporun ardından sırasıyla 6,4% ve 8,1% geriledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti