Bültenler

Teknoloji Hisselerindeki Toparlanmayla Borsalar Artıda Açıldı

September 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Teknoloji Hisselerindeki Toparlanmayla Borsalar Artıda Açıldı

Yatırımcıların borsalarda son dönemde görülen zayıflığın ardından yeniden teknoloji hisselerine yönelmesiyle borsalar yeni haftaya artışla başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,47% artarken, S&P 500 0,53% ve Nasdaq 0,66% yükseldi. 

📍 Ne Oldu? 

Yeni haftanın ilk gününde teknoloji devlerinden bazılarının yükselişinin yanı sıra bazı makroekonomik beklentiler de borsaları olumlu etkiledi. 

Dün Wall Street Journal’da yayınlanan ve FED üyeleri arasında, merkez bankasının gelecek hafta yapacağı toplantıda faiz artırımına gitmeme konusunda görüş birliği olduğuna dair haber, bugünkü yükseliş havasını destekledi. 

CME FedWatch aracına göre FED’in 20 Eylül’de faizleri sabit bırakma ihtimali 93%’e çıktı. Habere göre ayrıca FED’in bu yıl tekrar faiz artırımına gidip gitmeyeceği belirsiz.

❗Buraya Dikkat

Yatırımcılar, geçtiğimiz hafta beklentilerden daha güçlü gelen bir dizi ekonomik verinin FED’in faiz oranlarını artırabileceğine dair endişeleri yeniden gündeme getirmesinin ardından, önümüzdeki hafta açıklanacak önemli enflasyon verilerini bekliyor.

Çarşamba ve perşembe günleri sırasıyla en son enflasyon (TÜFE) ve üretici enflasyonu (ÜFE) verileri açıklanacak. 

Ayrıca perakende satış verilerinin açıklanacağı perşembe gününün ardından Michigan Üniversitesi’nin Tüketici Duyarlılığı Anketi sonuçları da cuma günü yayımlanacak ve harcamaların yılın geri kalanında ne kadar dayanabileceği konusunda fikir verecek.

Öte yandan Apple (AAPL) yarın “Wonderlust” olarak adlandırılan ve şirketin iPhone 15’i tanıtmasının beklendiği etkinliğini düzenleyecek.

📊 Hisse Hareketleri

Crinetics Pharmaceuticals (CRNX) hisseleri, şirketin akromegali için araştırma tedavisi olan paltusotinin çalışmasından olumlu sonuçlar açıklamasının ardından 74% değer kazandı. 

Tenable Holdings (TENB), JPMorgan’ın şirketin “NÖTR” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltmesiyle 4%’e yakın yükseldi.

Tesla (TSLA) hisseleri, Morgan Stanley’nin şirketin 12 aylık ortalama hedef fiyatını 250 dolardan 400 dolara yükseltmesi ve “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşımasıyla 6%’ın üzerinde ralli yaptı. 

Teknoloji Hisselerindeki Toparlanmayla Borsalar Artıda Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch