Piyasa Öncesi

Teknoloji Hisselerindeki Güçlü Seyir Borsaya Olumlu Yansıdı!

April 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Teknoloji Hisselerindeki Güçlü Seyir Borsaya Olumlu Yansıdı!

Yatırımcılar, enflasyon baskılarının mart ayında hafiflediğine işaret eden verileri sindirdi ve teknoloji hisselerindeki artışlarla piyasalar dün artıda kapandı. 

Nasdaq, 2% ile en çok yükselen borsa oldu. S&P 500 ve Dow da dün kapanışta sırasıyla 1,3% ve 1,1% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Analist Jose Torres, “Enflasyon endişelerinin yerini, ekonominin resesyona doğru ilerlediği korkuları almış gibi görünüyor. Dünkü üretici enflasyonu (ÜFE) verisi sanayi ürünleri talebinin düştüğünü, işsizlik verisi ise işgücü piyasasının soğumaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

Analist Edward Moya, şirket açıklamalarının ekonominin kademeli olarak zayıfladığı söylemini desteklemesiyle, hisselerin ralli yaptığını belirtiyor ve “Kötü haber, bir kez daha hisseler için iyi haber anlamına geliyor” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Enflasyonun düştüğünü gösteren Mart üretici enflasyonu (ÜFE) verisi ve işgücü piyasasında baskıların hafiflediğini yansıtan işsizlik verileri

2. Piyasa değeri yüksek (Mega-cap) hisselerin, endeks performanslarındaki büyük etkisi

3. ÜFE kazanımlarıyla zayıflayan tahviller 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Zorunlu Olmayan Tüketim, Teknoloji, Sağlık

Zayıf: Emlak 

Öne Çıkan Hisseler

Delta Air Lines (DAL, -1,10%), bilanço açıklamalarında ilk çeyrek gelirlerinin beklentileri aştığı ve mevcut çeyrek dönem için “güçlü” bir görünüme sahip olduğu açıklamasına rağmen dünü 1,1% düşüşle tamamladı. 

SoftBank’ın Alibaba (BABA, +2,48%) hisselerinin çoğunluğunu sattığını duyurmasıyla Çinli teknoloji devi dün kapanışta 2,5% yükseldi. 

Match Group (MTCH, +3,93%), Barclays analistinin hisse notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak güncellemesiyle dün 3,9% yükseldi. 

Teknoloji Hisselerindeki Güçlü Seyir Borsaya Olumlu Yansıdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı