Bültenler

Teknoloji Bilançoları Öncesinde Borsalar Karışık

July 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Teknoloji Bilançoları Öncesinde Borsalar Karışık

Bilançolar kapsamında yoğun bir hafta geçiren borsalar, bugün kapanış sonrası Microsoft (MSFT) ve Alphabet (GOOGL) gibi teknoloji devlerinden gelecek ikinci çeyrek bilançoları öncesinde güne karışık bir seyirde başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,03% gerilerken, S&P 500 0,04% ve Nasdaq 0,37% yükseldi.

📍 Ne oldu? 

Bugün, teknoloji şirketlerinin yanı sıra bir dizi diğer önemli isimden de ikinci çeyrek rakamları geldi. General Motors (GM) hisseleri, otomobil üreticisinin tüm yıla yönelik kâr beklentilerini yükseltmesinin ardından 1%’den fazla yükseldi. General Electric (GE) de ikinci çeyrekte beklenenden daha güçlü gelir elde ederek açılışta 4% ralli yaptı.

🔎 Ne dediler?

Bilançolar dışında bu haftanın en önemli gündemi de FED’in temmuz ayında faizleri ne kadar artıracağı olacak. Beklenenden daha güçlü bir bilanço sezonu piyasa rallisinin devam etmesine yardımcı olurken, Wall Street de FED’in yarınki politika kararını dikkatle bekliyor. 

Cantor Fitzgerald analisti Eric Johnston, “Açıkçası, piyasanın önemli miktarda bir momentumu var. Ancak temel zeminin hala oldukça olumsuz olduğunu düşünüyoruz. Ekonomik risk ve kazanç riskinin tek taraflı olduğuna inanıyoruz. Yani her şey yolunda giderse, şu anda gördüğünüz şey – ki bu bir tür bastırılmış, ancak istikrarlı bir büyüme – devam edecektir. Ancak biz, riskin ekonomik büyüme için gerçekten aşağı yönlü olduğunu düşünüyoruz.” diyor.

Buraya Dikkat

Piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji isimleri Alphabet ve Microsoft kapanıştan sonra üç aylık sonuçlarını açıklayacak. Wall Street ayrıca temmuz ayı tüketici güveni verilerine inceleyecek.

Bu kapsamda, Wolfe Research de piyasadaki mevcut rallinin devam edip etmeyeceğini öngörmenin en iyi yolunun teknoloji bilançolarını izlemekten geçtiğini düşünüyor. Analist Chris Senyek, “Bu bilanço raporları, mevcut rallinin hala ayakları olup olmadığını belirlemede önemli bir faktör. Bizim görüşümüz yakın vadede böyle olacağı yönünde.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

General Motors (GM) yıllık bazda yükselen ikinci çeyrek finansal rakamlarının yanı sıra yıl sonu beklentilerini de ikinci kez yükseltti ve şirket hisseleri açılış öncesinde 2%’ye yakın yükseldi. 

3M (MMM) hisseleri, şirket gelirlerinin ikinci çeyrekte 7,87 milyar dolarlık analist beklentilerinin üzerinde, 7,99 milyar dolara ulaşmasıyla açılış öncesinde 2% değer kazandı. 

Verizon (VZ) ikinci çeyrekte 1,21 dolar ile analist tahminlerinin üzerinde bir hisse başına kâr açıklarken, şirketin 32,6 milyar dolarlık geliri, 33,24 milyar dolarlık beklentinin altında kaldı. Yine de şirketin yıl sonu tahminlerini korumasıyla hisseler açılış öncesinde 2,6% kadar yükseldi. 

Teknoloji Bilançoları Öncesinde Borsalar Karışık

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC