Bültenler

Teknik Olarak Resesyon

June 30, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Teknik Olarak Resesyon

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Dün, S&P 500 Ocak ayındaki zirvesinin yaklaşık 25% altına geriledi. Temel nedeni var olan resesyon endişelerinin kamçılanmasıydı. Bunun ise iki nedeni var:
 • Powell: Powell, dünkü konuşmasında yumuşak bir iniş yapacaklarına (ekonomiyi durgunluğa sürüklemeden enflasyonu indireceklerine) yönelik bir garanti olmadığını belirtti.
 • Büyüme: Dün açıklanan ekonomik büyüme verisi ABD ekonomisinin geçtiğimiz 3 ayda 1,6% “küçüldüğünü” gösterdi. Pandemi döneminden bu yana açıklanan en kötü büyüme verisi oldu. 
 • Resesyon: ABD ekonomisi bir önceki veri de ise 1,5% küçülmüştü. Şu an ekonomi arka arkaya iki çeyrekte de küçüldüğü için “teknik olarak” resesyon tanımına uyuyor. Hızla büyüyen bir uzman topluluğu ise 2023 yılında yaşanacak bir resesyona karşı uyarıyor. 
 • Bugün: FED’in faiz kararları için yakından takip ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) rakamları TSİ 15:30’da açıklanacak.Tüketim harcamalarında azalışa işaret eden bir veri, “enflasyon düşüyor” sinyalleri verirken verideki artış enflasyonun daha da derinleştiğini gösterebilir bu da FED’in faiz artırma hamlelerini etkileyebilir.
 • Acının İlacı: ABD’nin en büyük bankalarından Wells Fargo, geçtiğimiz günlerde resesyon döneminde iyi performans gösterecek hisseleri listeledi. Bu listelere uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümündeki “Durgunluk Hisseleri” listesinden ulaşabilirsin.
Teknik Olarak Resesyon

💎 Değerli Madenler

Altın, dolardaki güçlü seyrin etkisiyle 1810 dolar seviyesinden işlem görüyor. Powell’ın açıklamaları ve enflasyon görünümündeki güçlülük doların yükselmesine sebep olurken dolara kıyasla faizsiz getiri sunan altın bu durumdan olumsuz etkileniyor.

 • Altın fiyatlarıda bugün açıklanacak Fed’in faiz kararları için yakından takip ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) rakamlarını bekliyor. Veri enflasyona ilişkin bir görünüm sunarak FED’in enflasyonla mücadele için gerçekleştirdiği adımları etkileyeceği için faizsiz bir getiri sunan ve sıkılaşmadan olumsuz etkilenen altın fiyatları da verinin sonucundan etkilenebilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, OPEC+ toplantısı öncesi 116 dolar civarında işlem görüyor. Petrol tarafında haziran ayı, resesyon endişelerinden kaynaklı yılın ilk aylık negatif performansını vermeye hazırlanıyor. OPEC+ toplantısının gündeminde de petrol arzı olacak, grubun ağustos ayında geçtiğimiz ay karar verdiği günlük 648 bin varillik petrol artış hızına bağlı kalması bekleniyor.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Teknik Olarak Resesyon

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Teknik Olarak Resesyon

Tesla (TSLA)

 • Goldman Sachs, elektrikli araç üretimine bağlı şirketlere yatırım yapma zamanının geldiğini düşünüyor.

 • Analist Mark Delaney, “Tesla için, şirket, önde gelen marjları ve tecrübesi ile devam eden elektrikli araç değişiminin açık bir yararlanıcısı olsa da, zayıf 2. çeyrek sonuçları bekliyoruz” dedi.

 • Fiyatların artması, tedarik zinciri aksamalarının sürmesi ve çip kıtlığının sektörü vurmaya devam etmesi nedeniyle otomobil talebi son ayda yumuşadı. Ancak bu ortamda, elektrikli araçlar, özellikle gaz fiyatları yükselirken, pazarda parlak bir nokta olmaya devam ediyor.
Teknik Olarak Resesyon

Biontech (BNTX)

 • BioNTech, yılın ikinci yarısında bir dizi koronavirüse karşı potansiyel olarak etkili olabilecek bir aşıyı kliniğe getirecek. Alman ilaç şirketi açıklamayı çarşamba günü yayınlanan İnovasyon Serisi sunumunun bir parçası olarak yaptı. Kaynak

 • BioNTech ve ortağı Pfizer, insanlarda test edilmiş bir Omicron içeren modifiye varyant aşı geliştirmiş olsa da, bu aşı, dünyada yaygın olan BA.4 ve BA.5 Omicron alt varyantlarına karşı o kadar etkili değil.

 • BioNTech sunumunda, farelerde incelemekte olduğu ve etkinliği kanıtlanmış bir BA.4/BA.5 modifiye varyant aşısına sahip olduğunu kaydetti.

 • BioNTech, ribolisinler olarak bilinen ve antibiyotik direncini azaltabilecek yeni bir hassas antibiyotik türü üzerinde çalışmaya başladığını da söyledi.
Teknik Olarak Resesyon

Bed Bath and Beyond (BBBY)

 • Ev perakendecisi Bed Bath & Beyond, çarşamba günü, şirketin hayal kırıklığı yaratan çeyreklik sonuçlarının ardından CEO’su Mark Tritton’ın görevden alındığını duyurdu. Kaynak

 • Bed Bath & Beyond çarşamba günü 2022 mali yılının ilk çeyreği için analist beklentilerinin oldukça altında kalan kazançlar açıkladı. 28 Mayıs’ta sona eren üç aylık dönemde hisse başına 2,83 dolarlık kayıp, 1,39 dolarlık analist tahminlerinden çok daha kötüydü. Çeyrek satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre 25% düştü.

 • Bed Bath & Beyond, geçici CEO’sunun şirketin yönetim kurulunda bağımsız bir direktör olan Sue Gove olacağını ve şirketin “daha iyi sonuçlar vermesi gerektiğini” söyledi.

 • Bed Bath & Beyond’un hisseleri geçtiğimiz gün 23,58%’lik sert bir düşüşle 4,99 dolara geriledi ve hisse senedini yılın başından bu yana 66%’dan fazla değer kaybetti.

Teknik Olarak Resesyon

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı