Borsa İstanbul Notları

Tek Seferde Yüksek İş Anlaşması Yapan Şirketler

Tek Seferde Yüksek İş Anlaşması Yapan Şirketler
Google News Icon Takip Et

Borsaya açık şirketler; müşterileriyle mal veya hizmet sözleşmesi imzaladıklarında, SPK’nın maddeleri gereği belli bir tutarın üzerindeki sözleşmelerini KAP’ta bildirmek zorunda olabilir.

Bunun yanında şirketler yatırımcılarını aydınlatmak ve şeffaf iletişimi artırmak için aldığı işleri de KAP’ta açıklayabilir.

Biz de senin için tek seferde en yüksek iş anlaşması imzalayan şirketleri ve iş anlaşmalarının detaylarını listeledik. 👀

Agrotech Yüksek Teknoloji Yatırım (AGROT)

Ceviz ve birçok meyveyi organik tarımla topraktan sofraya kadar olan sürecin (hasat, lojistik, depolama, paketleme, satış) tamamını gerçekleştiren AGROT, tarım teknolojileri konusunda da faaliyet gösteriyor.

Bunun yanında teknoloji tarafında Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine e-devlet çözümleri gibi finansal teknoloji hizmeti veren şirket kripto tarafına da yatırım yapan şirket 29 Mart 2024 tarihinde 2023 yılı satışlarının 441%’i büyüklüğünde iş anlaşması imzaladı.

Şirketin KAP’ta açıkladığı duyuruya göre 2.000 adet zirai kara aracı (ZİKA) ürünü Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan bölge ofisi yoluyla 78.000.000 dolar (yaklaşık 2.525.000.000 TL) karşılığında satılmıştır. Siparişlerin 2024 ve 2025 yıllarında bilançoya yansıması beklenmektedir.

Şirketin Yatırımları ve 2024 Beklentisi

Şirket; 2024 yılında yatırım odağını sos, ketçap, salça, bebe bisküvisi, kripto token, teknolojik çözümler ve holdingleşme yolunda yatırımlarına ağırlık verecek.

Şirket bu yatırımları gerçekleştirmek adına yeni depo yatırımları, sera alımları, girişim sermayesi yatırım ortaklığı (GSYO) kurma işlemlerine devam ediyor.

Şirketin 2024 Yılı ve 5 Yıllık Beklentileri

Şirket; tüm bu yatırımların sonucu olarak 2024 yılında 8,17 milyar TL ciro, 1,85 milyar TL brüt kâr beklemektedir.

5 yıllık hedefler doğrultusunda 2028 yılında yaklaşık 54 milyar TL ciro elde etmeyi bekleyen şirket brüt kârını 19 milyar TL’nin üstüne çıkartmayı hedeflemektedir.

Şirketin Çarpanları

Şirketin F/K oranı 12,31 olarak sektörünün altında makul bir çarpanla fiyatlansa da operasyonel kârın daha net biçimde gözüktüğü FD/FAVÖK çarpanı 71,83 ile sektörden daha pahalı fiyatlanıyor. 

Ayrıca şirketin 2,64 milyar TL ile nakit zengini olduğunu hatırlatmakta fayda var. Şirketin NB/FAVÖK oranı -11,64 ile rakiplerinden cazip fiyatlanırken PD/DD oranı ise 2,84 ile işlem görmekte.

Gersan Elektrik (GEREL)

Kablo kanal sistemleri ve busbar sistemlerinin üretim ve hizmetlerini sağlayan GEREL, asıl büyük iş ilişkilerini elektrikli araç şarj sistemleri sayesinde gerçekleştirdi.

Şirketin 30 Mayıs 2023 yılında KAP’ta açıkladığı duyuru ile Almanya’da yerleşik Advercharge GmbH firması arasında Gersan’nın üretimini ve ticaretini yaptığı “Elektrikli Araç Şarj Sistemleri” ürünlerinin satışı ile beraber 2023 yılı toplam cirosunun 338%’ü kadar bir iş anlaşması imzaladı. Şirket, 2 yıl içerisinde ürünlerin satışlarının tamamlanması bekliyor.

Şirketin Çarpanları

Şirketin FD/FAVÖK oranı güncel olarak sektör ortalamasının altında 10,57 olarak fiyatlanıyor. PD/DD oranı sektör ortalamasının üzerinde 4,67 olsa da NB/FAVÖK rasyosu 1’in altında bulunuyor.

Anel Elektrik (ANELE)

Anel Elektrik, ana faaliyet konusu olan elektromekanik taahhüt kapsamında, çok sayıda nitelikli uluslararası ve ulusal projede elektrik ve mekanik sistemlerin uygulama faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

Şirket, elektrifikasyon tarafında oteli havalimanı, fırkateyn gibi çok çeşitli bütün elektronik altyapı taşıyan maddi varlıklara hizmet edebilmektedir.

Şirketin hizmet verdiği en önemli pazar Türkiye ve Orta Doğu pazarı olsada Avrupa pazarında aktif faaliyetlerine devam ediyor.

Şirket 1 Mayıs 2024 tarihinde KAP’ta açıkladığı İngiltere’de mukim Shotton Mill Ltd. şirketi arasında Shotton Kağıt İşleme Fabrikası Projesi Mekanik ve Elektrik işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşmenin bedeli 154.000.000 İngiliz Sterlini olup 2025 senesi içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Bu anlaşma şirketin 2023 yılı toplam cirosunun 304%’ü büyüklüğündedir.

Şirketin Çarpanları

Şirketin FD/FAVÖK oranı 58,14 ile sektör ortalamasına göre pahalı konumdadır. Ayrıca şirket 15,27 NB/FAVÖK çarpanı ile işlem görmektedir. Şirketin borçlarının yüksek olduğunu söylemekte fayda var.

Penguen Gıda (PENGD)

Penguen Gıda bugün, 70%’i sözleşmeli ekim olmak üzere yaklaşık 10 bin çiftçiden oluşan ve 40 bin dekar alanı kapsayan ekim alanında, 100% yerli üretim üzerine faaliyet göstermektedir. Şirketin son 3 yıl ortalama üretim tonajı baz alındığında yılda yaklaşık 50.000 ton meyve ve sebze mamulü üretimi gerçekleştirmekte olup, bu tonajın yaklaşık 45%‘i turşu, 30%‘u dondurulmuş, 20%‘si konserve, 5%‘i reçel ürün gruplarına aittir.

Şirket, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen zincir marketlerine fason üretim yapmakta, ev dışı tüketim sektörüne ürün tedarik etmekte ve kendi markası altında ürün satışları gerçekleştirmektedir.

Şirket 22 Mayıs 2024 tarihinde KAP’ta açıkladığı dünyanın önde gelen market zincirlerinden LIDL (LIDL Stiftung & Co. KG) ile çeşitli turşu ve konserve ürünlerinden oluşan 41.280.000 avro tutarında 1 yıl süreli bir anlaşma gerçekleştirdi. Anlaşma gereğince 2025 yılı Mayıs ayına kadar satışların devam etmesi ve bilançolara etki etmesi planlanıyor. İş anlaşması şirketin 2023 yılının toplam cirosunun 102%’si büyüklüğünde bulunuyor.

Şirketin Çarpanları

Şirket 49,27 FD/FAVÖK ile sektörel ortalamasının üstünde fiyatlanıyor. Ayrıca şirket 16,83 NB/FAVÖK çarpanı ile oldukça borçlu bir durumda görünüyor. Şirket açıkladığı son bilançoyla beraber satışlarında ve operasyonel kârında iyileşme gözüksede marjlarda baskı devam ediyor.

Tuğçelik Alüminyum ve Metal Mamülleri (TUCLK)

Otomotiv ve beyaz eşya sektöründe yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon tesisi ve metal dökümhaneleri ile hizmet vermektedir.

Şirketin 2023 yılı satışlarının 49%’u otomotiv 51%’i beyaz eşya üreticilerine metal ve alüminyum baskılar ve mamüller satışı şeklinde gerçekleşmiştir.

Şirketin 21 Şubat 2024 tarihinde KAP’ta açıkladığı güç elektroniği modülünde kullanılacak gövde ve kapak parçalarından oluşan toplam 5 kalem Alüminyum HPDC (Yüksek Basınçlı Alüminyum Döküm) parçaları üretimleri için Vestel Elektronik firmasından nominasyon almıştır. Bu nominasyon kapsamında, Tuğçelik, 2025-2029 yılları arasında Vestel Elektronik firması için housing ve cover parçalarının üretimi ile yaklaşık 40 milyon dolar ciro elde edecektir. Bu anlaşma şirketin 2023 yılı toplam cirosunun 92%’sini oluşturmaktadır.

Şirketin Yatırımları

Arslanbey OSB adresinde bulunan fabrikasına yönelik yatırımlarını tamamlayıp üretime hazır hale getirerek 2023 yıl sonu itibariyle yaptırılan “Makine Değerleme Raporu” sonucuna göre KDV hariç 190.140.000 TL (6.459.000 dolar) makine teçhizat değeri belirlenmiştir.

Gebze fabrikasında teşvik kapsamında yatırımları devam etmekte olup 2023 yıl sonu itibariyle yapılan “Makine Değerleme Raporu” sonucuna göre KDV hariç 216.180.000 TL (7.343.500 dolar) makine teçhizat değeri belirlenmiştir

Sancaktepe fabrikasında teşvik kapsamında yatırımları devam etmekte olup 2023 yıl sonu itibarıyla yapılan ‘Makine Değerleme Raporu’ sonucuna göre KDV hariç 410.020.000 TL (13.928.200 dolar) makine teçhizat değeri belirlenmiştir

Şirket Üretim maliyetini düşürmek amacıyla 5-1-H kapsamında GES tesisi kurmayı planlamaktadır.

Şirketin Beklentileri

Şirketin 2024 yıl sonu hasılat hedefi 50 milyon avro olarak planlanmaktadır.

 Şirket 2026 Yılına kadar Ar-Ge merkezi kurmayı hedeflemektedir.

Şirket, elektrikli araçlar için döküm makinesi tonajını 5000 tona çıkarmayı hedeflemektedir.

Şirketin Çarpanları

Şirket 6,84 F/K oranı ile sektör ortalamasına göre oldukça ucuz fiyatlanmaktadır. Fakat şirketin operasyonel kârını incelediğimizde 25,76 FD/FAVÖK oranı ile sektör ortalamasına göre pahalı kaldığını söyleyebiliriz.

Ayrıca şirketin 9,38 NB/FAVÖK oranı ile borçlu bir şirket olduğunu söyleyebiliriz. Son dönemde yavaşlayan beyaz eşya ve otomotiv piyasası ve artan alüminyum hammadde fiyatları marjlarda olumsuz baskı yaratmış görünüyor.

NOT: Bu araştırmada tek seferde en yüksek iş alan şirketleri listeledik. Hisse tercihi yaparken şirketlere ilişkin pek çok rasyoya, finansal temellere ve güncel gelişmelere bakarak detaylı araştırma yapmayı unutma.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: , KAP,Fintables,,Gersan Elektrik,Anel Elektrik,Agrot,Penguen Gıda,Tuğçelik