Borsa İstanbul Notları

TCMB’nin Faiz Kararı Borsa’da Yönü Tayin Edecek mi?

January 25, 2024 • 3 dakika okuma süresi
TCMB’nin Faiz Kararı Borsa’da Yönü Tayin Edecek mi?

📊 BIST100 endeksinde kritik 8.000 seviyesi çevresinde fiyatlamalar devam ediyor. Günlerdir yön arayışının sürdüğünü söyleyebilmek mümkün. Endeks kısa vade adına konsolide olmaya devam ediyor. Bu durum kırılım olacak yön yukarı ya da aşağı her hangisi olursa olsun, ivmeli olabileceğine işaret ediyor.

17.15 saatleri itibarıyla 8.132 seviyelerinde 0,52% ile pozitif seyir sürüyor. Bugün 14.00’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk toplantısında beklentilere paralel şekilde politika faizini yükseltti.

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 250 baz puan artırılarak 42,5%’tan 45%’e yükseltilmesine karar verdi. TCMB, Para Politikası Kurulu, geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında 40% olan politika faizini piyasa beklentilerine paralel şekilde, 42,5% seviyesine yükseltmişti.

Karar metninde yer alan; “Gerekli parasal sıkılaşmaya ulaşılmış olup, enflasyon belirlenen seviyeye gerileyene kadar mevcut politika faizi korunacaktır. Enflasyonda gerileme istenen seviyeyeye ulaşmaması durumunda olası faiz artırımları yeniden gündemde olabilir. Kurul, kararları öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.” ifadeleri dikkat çeken başlıklar arasında yer aldı.

Kararın açıklanmasının ardın gerçekleşen ilk fiyatlamalar genel itibariyle piyasa tarafından sınırlı iyimser karşılandığı şeklinde yorumlanabilir. Öngörülebilir ve tahminlere paralel gerçekleşen kararlar piyasada oluşmaya başlayan güveni desteklemeye devam etti.

👉 Endeksin faiz kararı sonrası alacağı aksiyonlar yakından takip edilecek olup 8.000 seviyesi üzerinde kalıcılığın sürmesi genel anlamda olumlu karşılanacaktır.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda aracı kurumlar ve taş toprak endeksi dikkat çekiyor. Alınan karar sonrası hacimlerde artış beklentisi ve faiz artırımında sona gelindiğine dair mesajların çimento sektöründe pozitif algıları beslemesi destekleyici unsur olarak görülebilir.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükseliş ile pozitif ayrışan sektörler;.

  • BIST Aracı Kurum
  • BIST Taş Toprak
  • BIST Madencilik
  • BIST Kobi Sanayi
  • BIST Tekstil

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirvelerde oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları!

🏅BINHO: 470.25

🏅ERSU: 21.00

🏅HDFGS: 1.99

🏅ISATR: 1,071,792.50

🏅OZGYO: 6.18

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

TCMB’nin Faiz Kararı Borsa’da Yönü Tayin Edecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.