Ekonomi ve Finans Haberleri

TCMB Sonrası Döviz Kurları Toparlandı

April 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB Sonrası Döviz Kurları Toparlandı

Döviz kurları, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı faiz kararının ardından yeniden ivme kazandı. ABD’de ise Fed’in favori enflasyon ölçütü olan veri gündemi öncesinde dolar endeksi yatay seyretti.

Serbest piyasada güne 32,5770 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 0,15% artışla 32,5853 liraya yükseldi. Doların yanı sıra dün 34,9756 liradan kapanan Euro da güne 34,9380 liradan başladıktan sonra yükselmeye devam ederek 0,17% artışla 35,0318 liradan işlem gördü. 

🎯 Fed Yine Gündemde

TCMB Sonrası Döviz Kurları Toparlandı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, piyasaların dün beklentilerin altında büyüyen ekonomi rakamlarını sindirdikten sonra bugünkü veri gündemine odaklanmasıyla 105,574 seviyesinden işlem gördü. 

ABD Ticaret Bakanlığı, ABD gayri safi yurtiçi hasılasının Ocak-Mart döneminde yıllık bazda 1,6% büyüdüğünü gösterdi. Bu oran, ekonomik büyümenin ekonomistlerin 2,4%’lük beklentisinin oldukça altında geldi. 

Rapor ayrıca çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi ile ölçülen temel enflasyonun ilk çeyrekte 3,7% artarak 3,4%’lük tahminleri gölgede bıraktığını gösterdi.

Enflasyondaki bu sürpriz, bugün açıklanacak olan mart ayı PCE fiyat endeksi verilerine her zamankinden daha fazla odaklanılmasına neden oldu. PCE endeksi ile gıda ve enerji fiyatlarını hesaba katan çekirdek PCE endeksi, Fed’in fiyat davranışına ilişkin en önemli göstergeleri arasında yer alıyor. Enflasyon, merkez bankasının 2%’lik enflasyon hedefinin inatla üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Convera küresel piyasa stratejisti Boris Kovacevic, “GSYH verilerine gelen piyasa tepkisi, yatırımcıların neye odaklandığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor ve bu çoğunlukla enflasyon, büyüme değil.” yorumunu yapıyor.

TCMB Sonrası Döviz Kurları Toparlandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters