Bültenler

TCMB Faizi Bir Kez Daha Sabit Bıraktı

May 26, 2022 • 3 dakika okuma süresi
TCMB Faizi Bir Kez Daha Sabit Bıraktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Kurul geçen karardaki gibi politika faiz oranını değiştirmeyerek 14% seviyesinde sabit tuttu.

Nisanda 70%’e ulaşan resmi enflasyonunun daha da yükselmesinin beklenmesine ve sene başında 13,35 olan dolar/TL’nin bugün 16,46’ya kadar yükselmesine rağmen kurul, üst üste beşinci toplantıda da faiz oranını sabit tutma kararı aldı. 

PPK metninde “Küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.” ifadesi yer aldı.

💵 Karar Sonrası Dolar Ne Durumda?

Karar sonrası gözler dolar/TL’ye çevrildi. Kararın açıklanmasının hemen öncesinde 16,38 seviyesinde olan dolar/TL, karar sonrasında hafif artış göstererek 16,42 seviyelerine çıktı.

🪖 Jeopolitik Risk Vurgusu Öne Çıktı

PPK karar metninde birçok makro ve mikro ekonomik riske değenilirken öncelikle jeopolitik risklere vurgu yapıldı:

  • “Etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik riskler, küresel ve bölgesel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin artmasına yol açmaktadır. Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, temel gıda ve enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının daha da belirgin hale gelmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır.”

✍️ İlave Tedbirler Uygulanacak

Ayrıca PPK, uzun vadeli Türk lirası yatırım kredileri de dâhil olmak üzere kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşmasının finansal istikrar açısından önemli olduğunu değerlendirdi. 

Bu çerçevede Kurul, makro ihtiyati politika setini ilave tedbirlerle kararlılıkla uygulamaya devam edeceğinin altını çizdi. 

PPK ayrıca, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve güçlendirilerek sürdürülmekte olan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngördüğünü belirtti. 

​​​​Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar verirken, fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam edeceğini söyledi. 

🇹🇷 “Liralaşma Stratejisi” Kararlılıkla Uygulanacak

PPK metninde son olarak, TCMB’nin fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceği belirtildi.

TCMB bu kararlılıkla birlikte fiyatlarda sağlanacak genel bir istikrarın; ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğini düşünüyor.

TCMB Faizi Bir Kez Daha Sabit Bıraktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı