Ekonomi ve Finans Haberleri

TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

November 24, 2022 • 2 dakika okuma süresi
TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

📢 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılı aralık ayındaki toplantısından sonra bu yıl dördüncü kez faiz indirdi. Son faiz indirimi ile birlikte TCMB faizi 2 yıl sonra tek haneye gerilemiş oldu!

🇹🇷 Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının beklentilere paralel olarak 10,5%’ten 9%’a indirilmesine karar verdi.

🔙 TCMB Para Politikası Kurulu, geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, politika faizi 150 baz puanlık indirimle 12%’den 10,50%’ye çekilmişti.

Peki, Beklentiler Nasıldı?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanacak Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz oranını bu ay 10,5%’ten 9% oranına indirmesi bekleniyordu.

TCMB geçtiğimiz ay politika faizi indirimlerinde hızı artırmıştı. Piyasalar 100 baz puanlık indirim beklerken karar 150 baz puan şeklinde geldi.

Aslında TCMB geçen ay, bu ayki toplantı kararına işaret etmişti. PPK kararında Kasım toplantısı için “benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesi gündeme alındı” açıklaması yapılmıştı. 

Bugün gelen karar ile birlikte de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği ‘tek haneli faiz’ oranına uyulmuş oldu.

Enflasyon Ne Durumda?

TÜİK verilerine göre enflasyon Ekim’de rekor tazeledi. Ekim’de TÜFE yüzde 3,54 artarken, yıllık enflasyon ise 83,45%’ten 85,51%’e yükseldi.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ekim’de aylık bazda 3,54%, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) 7,83% artış gösterdi. Yıllık enflasyon yurt içi üretici fiyatlarında 157,69% olarak kaydedildi.

Son verilerle birlikte, TÜFE, Ekim’de geçen yılın aralık ayına göre 57,8%, Yİ-ÜFE ise Aralık 2021’e göre 96,74% yükseldi. 

Öte yandan, OECD 2022 yılının ikinci “Ekonomik Görünüm” raporunu 22 Kasım’da açıkladı. Dünya ekonomisinin geleceğine dair öngörülerde bulunulan raporda, 2023 yılı enflasyon beklentisi yükseldi.

Hazirandaki raporda 2023 yılı için 39% enflasyon öngören OECD bunu 44,6% olarak revize etti. Rapora göre 2022 yılında tüketici enflasyonu da 73,2% olacak. OECD’nin haziran ayındaki tahmini 72%’ydi.

TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı