Borsa İstanbul Notları

TCMB Faiz Kararı ile Borsada Son Durum

TCMB Faiz Kararı ile Borsada Son Durum
Google News Icon Takip Et

📊 Endeksin yukarı yönlü seyrinde bir miktar soluklanmaya geçişin başladığını söylememiz mümkün. 9.400 seviyesi üzerinde kalıcılığın sağlanamaması ile buralarda kâr realizasyonlarının daha sık görüldüğünü izliyoruz.

9.000 seviyesinin üzerine kalıcılık sağlandığı sürece büyük resimde pozitif havanın korunduğundan ancak 9.400 seviyesi aşılmadıkça bu aralıkta konsolidasyonun kâr realizasyonları ile devam edebileceğinden bahsetmek mümkün olabilir.

👉 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), şubat ayı toplantısında, beklentilere paralel şekilde politika faizini sabit bıraktı. Kararın borsaya kısa vadeli ilk etkisi bir miktar satış yönünde oldu. Kararın bildirilmesinden önce BİST100’de pozitif tarafta 1%’e yaklaşan yükseliş izleniyorken, kararın ardından negatif tarafa geçiş olduğu izlendi. Ancak etkinin net olarak anlaşılabilmesi için daha uzun bir vadede incelenmesi sağlıklı ve anlamlı olacaktır.

Genel anlamda yüksek faiz ortamını sevmeyen hisse senedi piyasası için faizlerde yükselişin duraksamasını pozitif karşılayabiliriz. Bunun yanında beklentilere paralel kararlar ile piyasayla olan iletişimini ve güvenini artıran TCMB kararlarının da algılarda pozitif düşünceleri desteklediğini izliyoruz.

Saat 15.35  itibarıyla 9.316 seviyelerinde 0,05% ile yatay seyir sürüyor. Piyasanın odak seviyesinin 9.000 olduğu izleniyor. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık, pozitif havanın korunması için oldukça önemli görülüyor.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda bilişim ve yeniden güç kazanan GYO sektöründeki pozitif seyir dikkat çekiyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Bilişim
  • Orman Kağıt
  • GYO
  • Halka Arz
  • Kobi Sanayi

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅 ACSEL: 165,00 TL

🏅 BORSK: 46,94 TL

🏅 FONET: 22,66 TL

🏅 ISATR: 1.426.550,00 TL

🏅 KRONT: 26,14 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.