Ekonomi ve Finans Haberleri

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

January 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

📢 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk toplantısında, beklentilere paralel bir şekilde politika faizinde bir değişiklik yapmadı.

🇹🇷 Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 9%’da sabit bırakılmasına karar verdi.

🔙 TCMB Para Politikası Kurulu’nun geçen ay gerçekleştirilen yılın son PPK toplantısında da politika faizini 9%’da sabit bırakmıştı. 

TCMB karar metninde sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için uygulanan bütüncül politikaların desteğiyle enflasyonun seviyesinde ve eğiliminde iyileşmeler görülmeye başlandığını belirtti.

Azalan dış talebin toplam talep koşulları ve üretim üzerindeki etkilerinin yakından izlendiğini belirten TCMB küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin daha da arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi ile arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların sürekliliği açısından finansal koşulların destekleyici olmasının kritik önem taşıdığına vurgu yaptı.

🤔 Özellikle dikkat çeken konu ise TCMB’nin geçen toplantıda karar metninde yer verdiği mevcut politika faizinin yeterli olduğu ifadesini kullanmamış olması oldu. Özetle ocak ayı toplantısının karar metninde TCMB, enflasyonda iyileşmelerin görülmeye başlandığını belirtti.

Peki, Beklentiler Nasıldı?

2022 Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında faiz 14%’te sabit bırakılmıştı.

Ardından Merkez Bankası, ağustos ayında faizin 14%’ten 13%’e, eylül ayında ise 12%’ye indirildiğini duyurdu.

Ekim ayında ise 150 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizi 12%’den 10,5%’e çekildi. Banka, kasım ayında politika faizini 150 baz puan daha düşürerek 9% seviyesine çekti. Ancak ekim toplantısında faizlerin tek haneye düşürülüp ardından sabit bırakılacağı zaten belirtilmişti. Keza beklendiği gibi aralık ve ocak aylarında politika faizinde bir değilşiklik yapılmadı ve faiz 9%’da sabit bırakıldı.

Aralık ayındaki toplantıda da Merkez Bankası “Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Enflasyon Ne Durumda?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2022 yıl sonu enflasyonu 64,27% oldu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise bu oranı 137,55% olarak hesapladı.

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

TÜİK’in açıkladığı verilere göre aralık ayında aylık enflasyon 1,18% olarak gerçekleşti.

Verileri incelediğimizde bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup 79,83% ile konut oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ise enflasyon 77,87% olarak gerçekleşti.

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon beklentisi 65,2% olarak açıklanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK verilerinin açıklanması sonrasında sosyal medya hesabında, “Enflasyona karşı uyguladığımız politikaların birikimli etkilerini önümüzdeki aylarda tüm vatandaşlarımız daha net hissedeceklerdir” ifadelerine yer verdi.

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı