Borsa Haberleri

TCMB Enflasyon Sunumuna Yeni Başkanıyla Gidiyor: Yabancılardan Farklı Senaryolar! 

February 5, 2024 • 7 dakika okuma süresi
TCMB Enflasyon Sunumuna Yeni Başkanıyla Gidiyor: Yabancılardan Farklı Senaryolar! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) yaşanan koltuk değişiminin ardından gözler yeni başkanla gerçekleştirilecek olan yılın ilk enflasyon sunumu toplantısına çevrildi. Yılın ilk enflasyon raporu sunumu perşembe günü gerçekleştirilecek. Bu sırada yabancı kurumlardan da yaşanan gelişmelere yönelik ilk değerlendirmeler geldi. 

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla TCMB Başkanlığına Hafize Gaye Erkan’ın yerine TCMB Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Fatih Karahan getirildi. 

Mayıs seçimlerinden sonra haziran ayında görevine başlayan Erkan, göreve geldiğinden sonra parasal sıkılaştırma adımı atarak 8,5% olan faiz oranını 45%’ye yükseltti. Bu faiz oranında 36,5 yüzde puanlık artışa işaret etti.

Yaşanan gelişmelerin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek haziran ayından bu yana uygulanan rasyonel para politikalarının ve açıklanan ekonomi programının aynı şekilde devam edeceğini belirtmişti. 

Yeni Başkan Enflasyonla Mücadelede ‘Kararlılık’ Vurgusu Yaptı

Bakan Şimşek, uygulanan politikalardan geri dönülmeyeceğine dair açıklama yapsa da piyasalarda gözler yeni başkanın açıklamalarına çevrilmişti. TCMB Başkanı Fatih Karahan’dan ise önümüzdeki sürece yönelik ilk açıklama geldi. 

Karahan, TCMB’nin resmi sitesinde yayımlanan ilk değerlendirmesinde “Merkez Bankamızın temel amacı ve önceliği fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu doğrultuda, güçlü ekibimizle dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız”  ifadelerine yer verdi.

İlk Sınavını Perşembe Günü Verecek

Karahan, Başkanlık görevini Türkiye ekonomik takviminin yoğun geçeceği bir hafta öncesinde aldı. Karahan, ilk görev haftasında 8 Şubat Perşembe günü saat 10.30’da TCMB Başkanı sıfatıyla yılın ilk enflasyon sunumunu gerçekleştirecek.

Diğer yandan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün 2024’ün ocak ayı enflasyon oranını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2024 Ocak ayı enflasyon oranını açıkladı. Buna göre enflasyon, 2023 aralık ayına göre 6,70%, bir önceki yılın aynı ayına göre 64,86% ve on iki aylık ortalamalara göre 54,72% olarak gerçekleşti. Bu enflasyonun artış hızında yükselmeye işaret etti.

İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Şimdi gözler, yeni başkanın perşembe günü vereceği mesajlarda olacak. 

TCMB Enflasyon Sunumuna Yeni Başkanıyla Gidiyor: Yabancılardan Farklı Senaryolar! 

JP Morgan’a Göre TCMB Daha Da Şahinleşecek 

TCMB’de yaşanan koltuk değişimine yönelik yabancılardan ilk değerlendirmeler de geldi. ABD’li banka JP Morgan, yaşanan başkanlık değişimine ilişkin iyimser bir tablo çizerken, TCMB’nin şahinliğinin artacağını öngördü.

Yapılan değerlendirmede, ani başkan değişiminin yatırımcılar nezdinde “rahatsızlık” yaratmasına karşın, lira ve dezenflasyon için “olumlu” olduğunu ifade eden JP Morgan, “Yeniden şekillenen PPK’nın muhtemelen daha şahin olacağını düşünüyoruz” dedi.

“Karahan’dan Şahin Yönlendirme Bekliyoruz”

“Bize göre Başkan ve iki şahin başkan yardımcısı PPK kararlarını enflasyona daha fazla odaklanarak yönlendirecek” diyen banka, TCMB’nin son PPK metninde yer alan “Gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşılmıştır” ifadesine atıfta bulunarak şöyle devam etti:

“Son PPK açıklamasındaki güvercin eğilimin artık tersine dönmesi muhtemeldir. TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın, daha erken olmasa da, önümüzdeki perşembe günü TCMB Enflasyon Raporu Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda şahin bir yönlendirme yapmasını bekliyoruz”

Banka ek olarak “Daha sıkı makro ihtiyati tedbirlerle birlikte daha uzun süre yüksek oranlar bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

HSBC, Stabil Tablo Çizdi

JP Morgan’ın TCMB’den daha şahin adımlar beklemesine karşın diğer bir yabancı kuruluş HSBC, TCMB’nin politikasına stabil şekilde devam edeceği yorumunda bulundu. 

HSBC ekonomistlerinden Melis Metiner, yaşanan başkan değişikliğine karşın para politikasında değişim beklemediklerini ifade ederek,  TCMB’nin sıkılaştırma sürecinin geçen ay sona erdiğini düşündüklerini ve bu yıl boyunca politika faizinin sabit kalmasını öngördüklerini kaydetti.

TCMB Enflasyon Sunumuna Yeni Başkanıyla Gidiyor: Yabancılardan Farklı Senaryolar! 

Yıl sonuna kadar manşet enflasyonun TCMB tahmini olan 36%’den daha yukarıda 45% seviyelerinde tamamlayacağını öngördüklerini bildiren HSBC, 8 Şubat’taki enflasyon raporu sunumuna ilişkin olarak da şu yorumu yaptı: 

“Yıl sonu tahmininin yukarı yönlü revize edilebileceğini düşünüyoruz. Yakın vadede piyasaların odak noktası, makro ihtiyati politika çabaları, likidite önlemleri veya potansiyel mali sıkılaştırma da dahil olmak üzere politika yapıcıların uygulamaya koyduğu diğer sıkılaştırma önlemleri olacak.” 

Deutsche Bank, Önden Yüklemeli Faiz Artışı Bekliyor

TCMB’nin yeni yönetimine ilişkin olarak yorum yapan bir başka yabancı kurum ise Deutsche Bank AG oldu. Kuruma göre TCMB’de yaşanan başkan değişikliği daha fazla faiz artırımı için alan açtı. 

TCMB Enflasyon Sunumuna Yeni Başkanıyla Gidiyor: Yabancılardan Farklı Senaryolar! 

Chnistian Wietoska’nın da aralarında bulunduğu Deutsche Bank stratejistleri, yakın vadede enflasyon baskısının artacağı görüşlerine referansla, TCMB’ye yeni başkanın atanmasıyla 250-500 baz puan arasında önden yüklemeli faiz artışı öngörüsünde bulundu.

Stratejistler, 500 baz puanlık önden yüklemeli faiz artışının henüz fiyatlanmadığını da görüşlerine ekledi.

Bu Yıl Faiz İndirimi Beklenmiyor

Diğer yandan Deutsche Bank AG. stratejistleri, önden yüklemeli bir faiz artışı senaryosunda dahi, fiyat baskıları nedeniyle bu yılın tamamında herhangi bir faiz indirimi beklemediklerini ifade ettiler. 

Stratejistlere göre piyasanın, 2025 için daha kademeli bir gevşeme döngüsünü fiyatlaması beklenebilir. 

Deutsche Bank stratejistleri, TCMB’nin lira mevduat faizlerindeki düşüşe karşı koymak ve para politikası aktarım mekanizmasının sağlıklı işleyişini yeniden tesis etmek için ek makro ihtiyati tedbirlere başvurabileceğini de savundular.

TCMB’nin Yeni Başkanı Fatih Karahan Kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. 

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı. Karahan, 28 Temmuz 2023’de TCMB Başkan Yardımcılığına getirildi. 

TCMB Enflasyon Sunumuna Yeni Başkanıyla Gidiyor: Yabancılardan Farklı Senaryolar! 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks, Bloomberg HT, Ekonomim, TCMB