BIST Şirket Haberleri

TÜİK, Ocak Ayı Enflasyon Oranını Açıkladı

February 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TÜİK, Ocak Ayı Enflasyon Oranını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2024 Ocak ayı enflasyon oranını açıkladı. Buna göre enflasyon, 2023 aralık ayına göre aylık bazda 6,70%, yıllık bazda ise 64,86% artış gösterdi. Böylece enflasyonda aylık bazdaki artış son 5 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Enflasyon, on iki aylık ortalamalara göre ise 54,72% olarak gerçekleşti.

AA Finans’ın 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankette aylık enflasyon beklentisinin ortalaması 6,84% olmuştu. Ankete katılan ekonomistlerin ocak ayı için enflasyon beklentileri en düşük 5,50%, en yüksek ise 8,90% olarak kaydedilmişti. Ekonomistler, yıllık enflasyonun ise 65,07%’ye çıkacağını öngörmüştü.

Aylık En Az Artış Giyim Ve Ayakkabı’da Yaşandı

Ana harcama grupları itibarıyla 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup -1,61% ile giyim ve ayakkabı olarak gerçekleşti. Buna karşılık, 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 17,68% ile sağlık oldu.

TÜİK, Ocak Ayı Enflasyon Oranını Açıkladı

Lokanta Ve Oteller Yıllık Bazda En Çok Artan Grup Oldu

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup 40,62% ile giyim ve ayakkabı oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 92,27% ile lokanta ve oteller oldu.

TÜİK, Ocak Ayı Enflasyon Oranını Açıkladı

TÜİK, Ocak Ayı Enflasyon Oranını Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TUİK