Borsa Haberleri

TCMB, Enflasyon Artışında Gıda ve Hizmet Grubuna Dikkat Çekti

Mart 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB, Enflasyon Artışında Gıda ve Hizmet Grubuna Dikkat Çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), şubat ayı enflasyon oranına ilişkin değerlendirmesini yayımladı. TCMB’ye göre enflasyondaki artışta aylık bazda gıda ve hizmet grubu öne çıktı.

Şubat ayında aylık bazda 4,5% artan enflasyona karşılık piyasa beklentileri 4,04% düzeyinde oluşmuştu. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon oranına ilişkin olarak TCMB, hizmet ve gıda başta olmak üzere tüm ana gruplarda yükseldiğini belirtti.

Gıda grubunun aylık fiyat artışının genele yayılarak güçlendiğini, doğrudan etkilerinin yanı sıra yemek hizmetleri kanalıyla dolaylı olarak da manşet enflasyonu olumsuz etkilemeye devam ettiğini belirten TCMB, enerji grubu aylık fiyat artışının ana belirleyicisinin ise Kızıldeniz’deki jeopolitik gelişmelerle yükselen petrol fiyatları ile Türk lirasının seyrini takiben akaryakıt kalemi olduğunu söyledi.

Enflasyon Görünümünde Bozulma Halinde Faiz Artışı Sinyali Vermişti

TCMB, 22 Şubat 2024 tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) metninde; enflasyonun görünümünde belirgin bir bozulma görülmesi halinde parasal sıkılığın artırılacağı mesajını vermişti.

Diğer yandan JP Morgan’ın yaptığı değerlendirmede şubat ayındaki enflasyonun beklentileri aştığını ifade ederek, TCMB’nin önümüzdeki PPK toplantısında faizi 500 baz puan artışla 50%’ye çıkaracağı tahmininde bulundu.

İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB