Borsa Haberleri

JP Morgan, TCMB’den 500 Baz Puanlık Faiz Artışı Bekliyor

JP Morgan, TCMB’den 500 Baz Puanlık Faiz Artışı Bekliyor
Google News Icon Takip Et

JP Morgan, şubat ayı enflasyonunun beklentileri aşması sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) önümüzdeki Para Politikası (PPK) toplantısında faizi 500 baz puan artışla 50%’ye çıkaracağı görüşünde.

Banka, enflasyonun şubatta aylık bazda 4,5% arttığını hatırlatarak, bu oranın kendi beklentileri olan 4,2%’nin ve 4,04%’lik piyasa beklentisini aştığını kaydetti. JP Morgan yıl sonu faiz tahminini 45%’te sabit tutarken, TCMB’nin kasım ve aralık aylarında faizi indirebileceğini belirtti.

JPMorgan, daha önce TCMB’nin politika faizini 45%’ye yükseltmesi sonrasında faiz artış döngüsünün sonlandırılacağını öngörmüştü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre enflasyon şubat ayında bir önceki aya göre 4,53% artarken, yıllık bazda ise 67,07% olarak gerçekleşti. Bu dönemde enflasyonun 4,04% olarak artması beklenirken, aylık bazda beklentilerin üzerinde bir enflasyon oranı görüldü.

İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT