Borsa Haberleri

Şubat Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı

Mart 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Şubat Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı şubat ayında bir önceki aya göre 4,53% artarken, yıllık bazda ise 67,07% olarak gerçekleşti.

Enflasyon, aralık ayına göre 11,54% ve on iki aylık ortalamalara göre 55,91% oldu. Enflasyonun şubat ayında 4,04% olarak gerçekleşmesi bekleniyordu. Ocak ayında enflasyon asgari ücret artışları ve vergi ayarlamalarının da etkisiyle aylık bazda 6,70% ile 5 ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Yıllık En Fazla Artışın Yaşandığı Grup Lokanta ve Oteller Oldu

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup 43,44% ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 94,78% ile lokanta ve oteller olarak gerçekleşti.

Aylık Bazda En Çok Artışın Yaşandığı Grup Eğitim Oldu

Ana harcama grupları itibarıyla 2024 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup 0,20% ile giyim ve ayakkabı olarak kaydedildi. Buna karşılık, 2024 Şubat ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 12,76% ile eğitim oldu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TUİK, AA

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti