Ekonomi ve Finans Haberleri

TCMB Başkanı Fatih Karahan Kimdir?

February 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB Başkanı Fatih Karahan Kimdir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), başkanlığında cuma günü başkan değişikliği yaşandı. Hafize Gaye Erkan’dan boşalan TCMB Başkanlığına Fatih Karahan getirildi. Karahan 28 Temmuz’da TCMB Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti.

Gel, yeni TCMB Başkanı Fatih Karan’ı daha yakında tanıyalım. Fatih Karahan’ın nereli olduğunu, yaşını, eğitimini ve aldığı görevleri bu içeriğimizde bulabilirsin.

Fatih Karahan Kimdir, Kaç Yaşında?

Fatih Karahan 1982 yılında Eskişehir’de doğdu.

Fatih Karahan’ın Eğitimi Ne?

Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında ise Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Fatih Karahan Hangi Görevlerde Bulundu?

Fatih Karahan, Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başladı. Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. 

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist olarak görev aldı.

Fatih Karahan TCMB’ye Ne Zaman Atandı?

Fatih Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde TCMB Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti. TCMB Başkanlığına atandığı zamana dek bu görevi sürdürdü.

Fatih Karahan Evli Mi?

Fatih Karahan evli ve 2 çocuk babasıdır.