Piyasa Öncesi

Tatil Öncesi Borsalar Yatay Kapandı

July 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tatil Öncesi Borsalar Yatay Kapandı

ABD borsaları, geçen haftaki kazanımlarının ardından dün 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatili sebebiyle kısalan işlem saatlerini neredeyse sabit tamamladı. Ancak geçen haftaki güçlü performansa paralel olarak Nasdaq ve S&P 500 nisan ayı zirvelerini gördü. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,02%, S&P 500 0,1% ve Dow Jones 0,1% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Hafta başında borsalarda tatil rehavetiyle hafif hareketler görüldü. Bunun dışında yatırımcılar makro ekonomik veriler ve yılın ilk yarısını değerlendirdi. 

ISM imalat endeksi, mayıs ayındaki 46,9% düzeyinden haziranda 46%’ya gerileyerek mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeyini gördü. Küçük bir not: 50%’nin altındaki imalat endeksi düzeyi, ekonominin endüstriyel tarafında daralmaya işaret eder. 

Öte yandan güçlü bir ilk yarı geçiren borsalar tarafında analistler yatırımcıların küçük bir molayı hak ettiğini belirtiyor. 

Analist Solita Marcelli, “Hem küresel hem de ABD hisselerinin Ekim 2022’deki en düşük seviyelerinin 20% üzerinde seyretmesi ve ikinci yarıdaki görünümün daha zorlu olması nedeniyle, yatırımcıların yılın geri kalanında daha sakin bir borsa performansı için pozisyon almaları gerektiğine inanıyoruz.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. 4 Temmuz tatili öncesi piyasalardaki sakin seyir

2. Bazı piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıf performansın piyasalara yansıması

3. Geçen haftaki stres testi sonuçlarının ardından bankacılık hisselerindeki güçlü seyir

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Kamu Hizmetleri, Emlak

Zayıf: Sağlık, Teknoloji

Öne Çıkan Hisseler

Bitki bazlı gıda üreticisi Tattooed Chef (TTCF), iflas başvurusuna hazırlandığı açıklamaları sonrası 46,6% geriledi. 

Lucid Group (LCID) analistlerden aldığı olumsuz yorumlara rağmen diğer elektrikli araç üreticilerinin güçlü performansıyla 7% yükselerek altı günlük artış serisini korudu. 

Tatil Öncesi Borsalar Yatay Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı