Borsa Haberleri

Tat Gıda, İhracatını Artırmayı Hedefliyor

April 19, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Tat Gıda, İhracatını Artırmayı Hedefliyor

Tat Gıda (TATGD) Başkan Vekili Veysel Memiş, şirketin devralınması sonrasında yeni iş stratejisi ve hedefleri hakkında açıklama yaptı. Memişoğlu Tarım Ürünleri 49,04%’lük Tat Gıda paylarını 80,9 milyon dolar bedelle Koç Holding’ten (KCHOL) almıştı.

Memiş, 2024’te yurt içi ve yurt dışı pazarlarında güçlü büyümeye ek olarak, ev dışı tüketimde de büyüme hedefleri olduğunu dile getirerek “Yeni yapımızın getireceği ivmeyle birlikte hazır yemek ve sos kategorisi gibi yenilikçi ürün segmentlerindeki varlığımızı genişleteceğiz.” dedi.

“Ürün Gamına Yenilikçi Ürünler Ekleyeceğiz”

Memiş, salça ve bakliyat alanlarındaki güvenilir marka algısını, hazır yemek ve sos gibi katma değerli ürünlerde atacakları adımlarla destekleyeceklerini ve komple bir gıda markası haline gelmeyi hedeflediklerini belirtti.

Memiş, tüketicilerin değişen beslenme, lezzet ve ambalaj tercihleri doğrultusunda yeni ürünler hayata geçireceklerini belirtti. Memiş ayrıca yeni trend soslar ve hazır yemekte tüketicilerin taleplerini inovatif ürünlerle karşılayacaklarının altını çizdi.

“Hat Yatırımlarını Hızla Devreye Alıyoruz”

Yeni ürünlerle birlikte yeni hat yatırımlarının da artarak devam edeceğini belirten Memiş, katma değerli ürünlerde büyümeye ağırlık vereceklerini belirtti. Memiş, yatırımların kesintisiz şekilde sürdüğünü belirtti.

Hazır yemek ve sos için aldıkları yatırım kararına ilişkin açıklama yapan Memiş şöyle dedi:

“Bu yatırımlar ile hazır yemek üretim kapasitesini 180 bin adet/günden 230 bin adet/güne yükseltmeyi planlıyoruz. İkinci odak alanımız olan sos tarafı için 75 milyon adet/yıl pet şişe (sos) kapasitemizi 120 milyon adet/yıla çıkartmayı hedefliyoruz. Ek olarak, yeni bir hat yatırımıyla da tüketicinin talebinin yüksek olduğu yeni trend lezzetlendiricilere de yatırım yapıyoruz. Bu kapsamda yıla yaygın sürekli üretimi de destekleyecek sos ve hazır yemek kategorilerine 2025 yılının ilk yarısına kadar toplam yaklaşık 10 milyon avro yatırım yapmayı planlıyoruz”

“İhracatımızı Artıracağız”

Memiş, Tat Bakliyat’ın ihracat ağırlıklı çalıştığını bunun yanı sıra Tat Gıda’nın da ihracat oranını artıracaklarını ifade etti. Tat Bakliyat’ın 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yaptığını belirten Memiş, bu global müşteri ağının Tat Gıda’nın ihracatını artırmak için hazır bir potansiyel konumunda olduğunu belirtti.

Tat Gıda, İhracatını Artırmayı Hedefliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks