Ekonomi ve Finans Haberleri

Tarihi An: UBS, Credit Suisse’i Satın Alıyor! Yatırımcılar Ne Beklemeli?

Tarihi An: UBS, Credit Suisse’i Satın Alıyor! Yatırımcılar Ne Beklemeli?
Google News Icon Takip Et

UBS (UBS) pazar günü yapılan açıklamada, iflastan kurtulmaya çalışan Credit Suisse (CS)’i toplam 3 milyar İsviçre Frangı (3,25 milyar dolar) değerinde bir anlaşmayla satın almaya karar verdiklerini duyurdu.

Yatırımcılar Ne Alacak? Anlaşma hükümlerine göre hesabında Credit Suisse (CS) bulunan yatırımcılar, her 22,48 CS hissesi için 1 adet UBS hissesi alacak. Bu satın alma işlemi ise hissedarların onayına sunulmayacak. Satın almanın tamamlanacağı tarih ilerleyen günlerde açıklanacak.

Neden & Nasıl? Bu satın almanın, Credit Suisse kaynaklı bir değer kaybından UBS’i koruması beklenen hisse bazlı bir ödeme ile gerçekleştirilmesi planlanıyor. Credit Suisse (CS) bu anlaşmanın, “İsviçre ekonomisi ve bankacılık sisteminin istikrarına duyulması gereken güveni yeniden tesis etmek” için yapıldığını belirtti.

İsviçre Hükümetinin ön ayak olduğu görüşmelerin ardından varılan mutabakat, İsviçre Federal Maliye Bakanlığı, Finma ve İsviçre Ulusal Bankası’nın tam desteğini aldı.

Tarihi An: UBS, Credit Suisse’i Satın Alıyor! Yatırımcılar Ne Beklemeli?

● Anlaşma sayesinde İsviçre yurt içi piyasasındaki liderliği pekiştirdiklerini vurgulayan UBS (UBS), bu birlikteliğin grup genelinde 5 trilyon dolarlık yatırım varlığına sahip küresel çapta lider bir varlık yöneticisi ortaya çıkardığını açıkladı. UBS, Amerika ve Asya-Pasifik’te yürüttüğü büyüme odaklı stratejisinin değişmeyeceğini açıkladı.

● Şirketten yapılan açıklamada, “Bu anlaşma, UBS’in İsviçre’deki evrensel banka liderliğini güçlendirdi. İki şirketin oluşturduğu güç birliği, Avrupa’da yatırım varlığı 1,5 milyon doları aşan lider varlık yöneticisi olacak.” ifadelerine yer verildi.

Credit Suisse (CS) Başkanı Axel P. Lehmann: “Yakın zamanda gerçekleşen sıra dışı ve eşi benzeri görülmemiş olaylar göz önüne alındığında, duyurulan bu birleşme, ulaşılabilecek en iyi çözüm gibi görünüyor.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha