ABD Borsası Notları

Swiftlasyon Faiz İndirimlerini Engelleyebilir mi?

Swiftlasyon Faiz İndirimlerini Engelleyebilir mi?
Google News Icon Takip Et

Son zamanlarda birçok yeni ekonomik terimle karşı karşıyayız.

Enflasyon, deflasyon, stagflasyon, skimplasyon, shrinkflasyon derken sıra geldi swiftlasyona. 

Swiftlasyonun diğer terimlerden farkı ise henüz ders kitaplarında olmayışı. 

Peki, ne anlama geliyor bu swiftlasyon?

Ünlü şarkıcı Taylor Swift’in Era’s turnesini duymayan kalmamıştır. Swiftlasyon da Taylor Swift’in dünya çapındaki Era’s turnesi sırasında yaşanan ekonomik etkileri tanımlamak için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkıyor. 

Çünkü 2023’te başlayan bu turne, birçok şehirde ekonomik canlanmaya neden olurken özellikle otel rezervasyonları, restoran gelirleri ve yerel işletmeler üzerinde büyük bir etki yaratıyor. Yani, yüksek talep etkisiyle artan konser bileti fiyatları ekonomiye katkı sağlarken enflasyonun yüksek seviyelerde kalmasında etkili oluyor.

Taylor Swift’in turnesi sadece eğlence sektörü için değil, genel ekonomi için de büyük bir etki yaratıyor. Restoranlar, barlar, ulaşım ve konaklama hizmetleri, konserlerin düzenlendiği şehirlerde ciddi bir artış yaşıyor. 

Swiftlasyon Faiz İndirimlerini Engelleyebilir mi?

Son dönemde enflasyonda düşüş yaşansa da konser bileti fiyatları bu trende dahil değil. Taylor Swift ve Beyonce gibi dev isimlerin konser biletleri öylesine yüksek fiyatlara satılıyor ki ekonomistler bile dikkat çekiyor.

Swift’in 52 ABD konseri ve dünya genelinde 131 konseri ile bu turne, tarihin en büyüklerinden biri olma yolunda ilerliyor. Bilet satışlarının 1 milyar doları aşması beklenirken, ABD’deki tüketici harcamalarına da 4,6 milyar dolar katkı sağlaması öngörülüyor.

Taylor Swift’in bir konser biletinin en ucuzu 500 dolar olurken bu rakam 1.500 dolara kadar yükselebiliyor. ABD’deki konser piyasası, yüksek talep nedeniyle bilet fiyatlarının 75-100% oranında arttığını gösteriyor.

ABD Çalışma Bakanlığı, konser bilet fiyatlarını özel olarak ölçemiyor, ancak canlı performans giriş etkinlikleri için enflasyon oranı, 3,3% olarak açıklanan yıllık enflasyonun altında, 1,3% olarak öne çıkıyor. Geçen yıl kültür harcamalarının manşet enflasyonun 2,5 puan kadar üzerinde olduğu düşünüldüğünde, 2023’te enflasyon rakamlarının düşmesiyle birlikte artış gösteren bu farkın bu yıl baz etkisiyle düşüş gösterdiği de söylenebilir. 

Eğlence ve kültür enflasyonunun yaz sezonunun gelmesiyle yükselişe geçtiği dikkat çekiyor. Ancak, etkinlik fiyatları, konserlerin yapıldığı döneme göre belirlendiğinden, bir ay içinde farklı sanatçıların performans göstermesi nedeniyle karşılaştırma yapmak zorlaşıyor.

Öyle ki geçen yıl Philadelphia Fed, yayımladığı Bej Kitap’ta Taylor Swift’in konserlerinin otel rezervasyonlarını artırarak pandemi başlangıcından bu yana en yüksek otel gelirini sağladığını belirtmişti. 

Taylor Swift’in Era’s turnesi, sadece ABD’de değil; Euro Bölgesi’nde, İngiltere’de hatta Avustralya’da bile enflasyona yükselişe neden oluyor. Şimdi de ekonomistler İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Taylor Swift konserinden dolayı faiz indirimlerine başlamasının ertelenebileceğini belirtiyor. 

Çünkü rekor kıran Era’s turnesi, bu yaz İngiltere konserlerine başlamaya hazırlanırken tüketici harcamalarının hızlanmasında etkili oluyor. Bu durum, BoE’nin enflasyonla mücadelesinin henüz sona ermediğini düşündürüyor.

Swiftlasyon Faiz İndirimlerini Engelleyebilir mi?

Yüzbinlerce hayranın Ağustos ayında Londra’ya akın ederek Taylor Swift’i final konserlerinde izlemeye gelmesi, ekonomik canlanmaya neden olarak BoE’nin Ağustos toplantısında başlamasının beklendiği enflasyon verilerinde yükselişe neden olabilir.

Swift’in Ağustos tur tarihlerinden birinin önemli bir enflasyon endeksi günü ile çakışmasının veriler üzerinde etkili olacağı endişesiyle ekonomistler, BoE’den ağustos ayında bekledikleri faiz indirim hamlesinin eylül toplantısında sarkabileceğini öngörüyor.

İskoçya’nın Edinburgh şehri, Taylor Swift’in İngiltere’de bu ayın başında başladığı konserlerin ve ilgili harcamaların yerel ekonomiye tahmini olarak 77 milyon sterlin (98 milyon dolar) eklediğini belirtti. Barclays analistleri ise, tüm bu turnenin İngiliz ekonomisine yaklaşık 1 milyar sterlin katkıda bulunabileceğini raporladı.

Ekonomistlerin gözünden “Swiftonomics”, Swift’in turnesiyle oluşan ekonomik hareketliliği tanımlamak için kullanılan eğlenceli bir terim haline geldi. 

Hatırlatmak gerekirse, geçen yıl Goldman Sachs analistleri, Taylor Swift’in “All You Had To Do Was Stay (Tek Yapman Gereken Kalmaktı)” parçasından esinlenerek yatırımcılara portföylerini korumaları tavsiyesini vermişti.

Sonuç olarak Taylor Swift’in Eras turnesi, sadece müzikseverleri değil, aynı zamanda ekonomiyi de etkileyen devasa bir etkinlik. Swift’in konserleri, restoranlardan otellere, ulaşım hizmetlerinden yerel işletmelere kadar birçok sektörde ekonomik canlanma yaratıyor.

Swiftlasyon, Taylor Swift’in sadece bir müzik ikonu olmadığını, aynı zamanda ekonomik bir güç merkezi olduğunu gösteriyor. Belki de bir dahaki sefere bir konser bileti alırken, sadece sevdiğimiz sanatçıyı görmekle kalmayıp aynı zamanda ekonomiye de katkıda bulunduğumuzu hatırlamak gerek.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Kaynak: CNBC, Bloomberg, Today