Borsa Yorumları

SVB, Yapay Zekâ Yarışının Kazananlarını Açıkladı

May 12, 2023 • 3 dakika okuma süresi
SVB, Yapay Zekâ Yarışının Kazananlarını Açıkladı

Yapay zekâ yarışında ilk harekete geçenler, henüz emekleme aşamasında olan bu pazarda diğerlerine göre bir adım önde. En azından SVB MoffettNathanson böyle düşünüyor. 

🚀 Yılbaşından bu yana yatırımcılarda yapay zekâyla ilişkilendirilen şirketleri ödüllendirme gibi bir eğilim görülüyor. Bu eğilime paralel, 2023’te Meta Platforms (META) ve Nvidia (NVDA) 90%’ın üzerinde, Alphabet (GOOGL) ve Microsoft (MSFT) 25% yükseldi. 

SVB analisti Sterling Auty, yeni kullanım senaryoları oluştukça henüz ilk aşamalarında olan yapay zekâ pazarında yeni rakiplerin de çıkabileceğini belirtiyor. 

Auty, iyileştirilen veri analizi ve rutin görevlerin otomasyonunu yapay zekânın en iyi faydaları olarak sıralıyor. Analiste göre, bu araçlar şirketler ve müşterilerin daha doğru kararlar vermek ve eğilim tahminlerinde daha iyi analizler sağlayabilmek için veriyi daha iyi kullanmalarına yardımcı oluyor. 

💭 Auty, “Bizce, yapay zekânın kazananları, bu teknolojiyi rekabetçi ortamı genişletmek ve yapay zekânın faaliyet gösterdiği altyapıyı sağlamak için kullanan ve en büyük veri setlerine sahip şirketler olacak.” diyor. 

SVB, bu doğrultuda yapay zekâdan en çok Microsoft’un faydalandığını düşünüyor. Windows yazılımcısı, ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI’a yaptığı milyarlarca dolar yatırım ve Bing arama moturundaki yapay zekâ eklemeleriyle bu rekabette öne çıkıyor. 

☠️ Kötü amaçlı yazılımlar ve güvenlik tehditleri, yapay zekâ coşkusunda biraz arka plana atılsa da SVB’ye göre bu tehditlere karşı mücadele eden yazılım şirketleri de yapay zekâdan ciddi bir fayda elde edebilir. 

Auty, olası tehditleri tanımlama ve aynı zamanda rutin görevleri otomasyona bağlama konusunda makine öğrenimini kullanan CrowdStrike’ın (CRWD) bu alanda lider isim olduğunu düşünüyor ve “Yapay zekâ, CrowdStrike’ın geçmiş veri ve eğilimlere bağlı olarak olası siber tehditleri tahmin etmesine, böylece olası zayıflıklara proaktif olarak yanıt vermesine izin verebilir.” yorumunu yapıyor. 

Son olarak SVB’ye göre yapay zekâya yoğunlaşmak, Cloudflare’in (NET) yapay zekânın faaliyet gösterdiği lider altyapı olmasını sağlayabilir. 

SVB, Yapay Zekâ Yarışının Kazananlarını Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC