Ekonomi ve Finans Haberleri

Suudi Arabistan’ın Üretim Kısıtlamasıyla Petrol Fiyatları Yükseldi

June 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Suudi Arabistan’ın Üretim Kısıtlamasıyla Petrol Fiyatları Yükseldi

Suudi Arabistan liderliğinde 23 üye ülkeden oluşan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC+) dünkü toplantısında Suudi Arabistan, temmuz ayında petrol üretimini 1 milyon varil düşüreceğini açıkladı. 

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, “piyasayı yeniden istikrara kavuşturmak için ne gerekiyorsa yapılacağını” söyledi. Suudi Arabistan’ın hamlesi, nisan ayında açıklanan varil başına günlük 500 bin kesintinin üzerine geldi ve ülkenin toplam üretimini Haziran 2021’den bu yana en düşük üretim seviyesi olan günde 9 milyon varile düşürecek.

OPEC+ kararıyla, Batı Teksas petrolü (WTI) açılış öncesinde yaklaşık 5% artışla varil başına 73 dolara yükselirken, Brent ham petrolü de varil başına 77 doların üzerinde işlem gördü. 

İstikrara kavuşturmanın alt metni: OPEC+ açıklaması sonrası piyasalarda görülen artış eğilimine rağmen, Commonwealth Bank of Australia analisti Vivek Dhar, söz konusu kararın istikrarlı bir ralli oluşturmaktan çok “bir düşüş eğilimini önleme amacı” taşıdığını düşünüyor. 

Petrol fiyatları, geçtiğimiz ay başta Çin olmak üzere küresel talepteki zayıf görünüme paralel olarak 11% gerilemişti. Aralarında Goldman Sachs’in de yer aldığı piyasa takipçileri, kuruluşun üretimi sabit bırakmasını bekliyordu. 

Ancak Suudi Arabistan piyasadaki istikrarı korumak için pazar payından feragat etmek zorunda kaldı gibi görünüyor. Grubun diğer üyeleri, yılın geri kalanında petrol üretimindeki kısıtlama taahhütlerini yerine getireceğini söylese de Rusya ek bir üretim kısıtlamasına gidileceğine dair bir açıklama yapmadı. 

Suudi Arabistan’ın Üretim Kısıtlamasıyla Petrol Fiyatları Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, Seeking Alpha