Borsa Yorumları

Suudi Arabistan Kesintilerini Uzattı, Petrol Yükseldi

Eylül 5, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Suudi Arabistan Kesintilerini Uzattı, Petrol Yükseldi

Rusya’nın ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) önde gelen üyelerinden Suudi Arabistan’ın da petrol üretimi kesintilerinin süreceği açıklamaları petrol fiyatlarına olumlu yansıdı. 

ABD ham petrolü TSİ 16:45’te varil başına 2,24% artışla 87,47 dolara, Brent de varil başına 1,73% artışla 90,57 dolara yükseldi. 

Devlete ait Suudi Basın Ajansı’na göre Suudi Arabistan, günlük 1 milyon varillik gönüllü petrol üretim kesintisini yıl sonuna kadar uzattı.

Riyad günlük 1 milyon varillik kesintiyi ilk olarak temmuz ayında uygulamış ve o tarihten bu yana aylık bazda uzatmıştı. Bu kesinti, bazı OPEC üyelerinin 2024 yılı sonuna kadar uygulamaya koyduğu günlük 1,66 milyon varillik diğer gönüllü ham petrol üretim kesintilerine eklendi.

Rusya da geçtiğimiz hafta ihracatını gönüllü olarak ağustos ayında günde 500.000 varil, Eylül ayında ise günde 300.000 varil azaltma taahhüdünde bulunmuştu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC