Ekonomi ve Finans Haberleri

Sürpriz Üretim Kesintileri Mısır ve Soya Fasulyesine Ralli Yaptırdı!

January 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Sürpriz Üretim Kesintileri Mısır ve Soya Fasulyesine Ralli Yaptırdı!

ABD mısır ve soya fasulyesi vadeli işlem fiyatları, ABD Tarım Bakanlığı’nın son Dünya Tarımsal Arz-Talep Tahminleri (WASDE) raporunda bildirilen üretim öngörülerindeki sürpriz kesintinin ardından perşembe günü yükseliş kaydetti.

● ABD Tarım Bakanlığı, yayımladığı son dünya arz-talep raporunda beklenmedik üretim kesintilerini hasat edilen alanların azalmasına bağlayarak yurt içi mısır mahsulü tahminini 13,73 milyar kile, soya fasulyesi üretim öngörüsünü ise 4,28 milyar kile seviyesine indirdi. Bu hamle her iki mahsule ilişkin vadeli işlem fiyatlarının yükselmesine yardımcı oldu.

● Raporda, bazı borsa yatırımcılarının daha fazla kesinti yapılması gerektiğini belirttiği kuraklık mağduru Arjantin’deki mısır ve soya üretimi tahminleri de düşürüldü.

● ABD Tarım Bakanlığı stoklarda analistlerin beklediğinden daha az mısır, soya fasulyesi ve buğday olduğunu açıkladı. Mısır stoklarının toplamda 10,8 milyar kile, soya fasulyesinin 3,02 milyar kile ve buğdayın 1,28 milyar kile seviyesinde olduğu ve üç emtianın da bir önceki yıl aynı döneme göre düştüğü belirtildi.

● Son tahminler, küresel tahıl arzının daralması ve gıda fiyatlarının artmasından doğan endişelerle örtüşüyor.

Sürpriz Üretim Kesintileri Mısır ve Soya Fasulyesine Ralli Yaptırdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha