Borsa Yorumları

Sürpriz Bilanço Açıklayabilecek Hisseler

January 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Sürpriz Bilanço Açıklayabilecek Hisseler

Daha önce S&P 500’deki hisseler açısından zorlu bir bilanço sezonu yaşanacağı konusunda uyarılarda bulunan UBS, yine de bazı hisselerin Wall Street’e sürpriz yapabileceği görüşünde.

UBS analisti Keith Parker’a göre majör endekste işlem gören hisseler için yedi çeyreklik büyüme serisinin sonuna gelinmiş durumda ve 2022’nin dördüncü çeyreğinde 2,7%’lik bir düşüş görülecek. Bunun sebebi, sayıları gün geçtikçe artan yatırımcının, FED’in faiz artırım sürecinin Amerikan iş dünyası tarafından nasıl değerlendirildiğini gözlemlemeye yönelmesi.

Daha ayrıntılı ifade etmek gerekirse Parker, 20 sektörden 14’ünün dördüncü çeyrek gelirlerinde yıllık bazda düşüş görüleceğini tahmin ediyor. İki sektörün bir önceki yılın dördüncü çeyreğiyle neredeyse paralel performans göstereceğini, kalan dört sektörün ise nispeten daha yüksek gelirler açıklayacağını öngörüyor.

Parker ayrıca S&P 500’ün kazanç artışının, bir önceki yılın aynı çeyrek dönemine kıyasla 4,6% gibi, “mütevazı” bir artış olarak adlandırdığı bir seviyede gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Bu artış, daha önceki çeyreklerde gerçekleşen 12% ve üzeri artış oranlarına baktığımızda önemli bir durgunluğa işaret ediyor.

Piyasanın geneline yönelik karamsar düşünceye rağmen Parker, olumlu bilançoları sayesinde kurumun sürpriz yapabileceğini düşündüğü hisseleri belirledi. İşte listede yer alan isimlerden bazıları:

Bilanço raporunu 25 Ocak’ta açıklayacak olan Las Vegas Sands (LVS)’in Singapur işletmesindeki FVAÖK artışının devam edeceği tahmin ediliyor. Parker, diğer kumarhane işletmecileri gibi LVS’nin de, önde gelen kumarhane adreslerinden bir olan Macao’daki otel kapasitesi sayesinde Çin’in yeniden açılışından fayda sağlayabileceğini belirtti.

Hisse, seyahat hacminde pandemi sebebiyle yaşanan baskılamanın hafiflemesiyle birlikte 2022’de yaklaşık 28% değer kazandı. 2023’ün başından bu yana 13,5%’lik bir ilave yükseliş daha kaydetti.

UBS analisti Robin Farley çarşamba günü, Macao’daki yeni kumarhane düzenlemelerinin şirkete fayda sağlayabileceğini belirterek, kumarhane hissesinin “NÖTR” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti.

Farley bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Yeni kumar yasasının LVS adına riski önemli ölçüde azalttığına inanıyoruz. Altı işletmeye ruhsat verildi ve bu durum önümüzdeki 10 yıllık dönem için yeni girişimcilerin yeni tesis kurma yatırımı yapma hevesini kırabilir. Ayrıca uydu kumarhanelerin aşamalı olarak iptal edilecek olması rekabeti azaltacak. Tahminlerimize göre Macau’daki toplam masa kapasitesinin 15-20%’sini uydu kumarhaneler teşkil ediyor. Daha da önemlisi, yasa tasarısı temettü ödemeleriyle ilgili bir kısıtlama içermiyor” ifadelerini kullandı.

2 Şubat’ta bilanço açıklayacak olan Hershey (HSY) de beklentilerin üzerinde performans gösterebilir. Şirket bu çeyrekte şekerleme segmentinde yaklaşık 50%’lik bir etki oluşturabilecek şekilde 14% seviyesinde fiyat artışı uyguladı. Fiyat artışları tüketicilerin geri çekilme riskini beraberinde getiriyor olsa da Parker verilere bakarak hacimdeki esnekliğin sabit kaldığını belirtti.

Hisse 2023 başından bu yana yaklaşık 7% değer kaybetti. Ancak 2022’de sektöre kıyasla üstün performans göstermiş ve 22%’lik bir yükseliş kaydetmişti. 

Pandemi döneminin ardından seyahat hacminde yaşanan toparlanma Mastercard (MA) ve Visa (V)’ya fayda sağlayabilir. UBS’den yapılan açıklamada, uluslararası kullanımı dikkate alındığında doların yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesinin Visa için ilave bir destek sağlayabileceği belirtildi.

2022’de 3%’ün hemen üzerinde bir oranda değer kaybeden ancak yeni yılın başından bu yana 5%’ten fazla yükselen Mastercard, bilançosunu 26 Ocak’ta açıklayacak. 2022’de 4% değer kaybetmesinin ardından bu yıl 5%’ten fazla yükseliş kaydeden Visa’nın bilanço açıklaması ise bir gün sonra.

Parker’ın sigortacılık segmentinde güçlü performans ve devamlı yüksek büyüme beklediği W. R. Berkley (WRB) de listeye giren isimler arasında. Analist, işletmenin gayrimenkul sigortası ve reasürans süreçlerinin “zorlaşmasından” da fayda sağlayabileceğini belirtti.

Bu şirketin bilanço açıklama tarihi de 27 Ocak! 2022’de 32% yükselen hisse yılın başından bu güne dek 3% değer kaybetmiş durumda.

Sürpriz Bilanço Açıklayabilecek Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC