Borsa Yorumları

Şükran Günü Portföyü!

November 24, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Şükran Günü Portföyü!

Bank of America’nın yaptığı açıklamaya göre, enflasyonun merkeze oturduğu bu Şükran Günü’nde tüketiciler ucuz alışveriş peşinde koşarken bazı şirketler için öne çıkma fırsatı doğdu.

Bank of America analisti Bryan Spillane, pazartesi günkü bilgilendirme yazısında, promosyonların ve indirimlerin bu tatil sezonunda ana tema olacağını belirtti. Amerikan Çiftçilik Bürosu’nun, Şükran Günü maliyet endeksinin geçen yıla göre 20,1% artacağına dair tahmini de aktarıldı.

Spillane, Şükran Günü’ne en fazla maruz kalan hisseleri ve bu şirketlerin nasıl ilerleme sağlayabileceklerini belirledi.

Spillane yazısında, “Tatil alışverişi yapmayı planlayan tüketicilerin gözünde promosyonlar daha da önemli hale gelirken, tipik kasım ve aralık ayı promosyon artışının gerçekleşmesi beklenebilir ve bu durum, tatil boyunca daha çok promosyon seçeneği sunan şirketlerin yararına olur.” ifadelerini kullandı.

Bank of America’nın listesinde “AL” notuyla derecelendirilmiş olan hisseler Kraft Heinz (KHC) ve şarap üreticisi Duckhorn Portfolio (NAPA).

Diğer birçok gıda üreticisi gibi Kraft Heinz’ın hisseleri de bu yıl dayanıklılığını kanıtladı ve yaklaşık 7% yükseldi. Bu yüksek performans, Wall Street analistlerinin büyük çoğunluğu Kraft Heinz hakkında şüpheci bir tavır takınmış olmasına rağmen gerçekleşti. FactSet verilerine göre analistlerin 50%’sinden fazlası 2022 boyunca hisseye “NÖTR” veya “SAT” notu verdi.

Bu arada Duckhorn Portfolio, yılbaşından bu yana 30%’dan fazla değer kaybetti. Bank of America tarafından yapılan “Morning Consult” araştırmasına göre, birçok tüketicinin tatil sezonu için kısmayı planladığı ilk harcama kalemi alkol tüketimi.

Yine de Duckhorn, FactSet verilerine göre analistlerin 78%’i tarafından “AL” notuyla derecelendiriliyor.

Listede, Şükran Günü riski fazlasıyla yüksek olan diğer hisseler şunlar: Conagra Brands, General Mills (GIS) ve Hormel Foods (HRL).

General Mills, ayı piyasası ortamında bile 22% yükselerek bu yıl yatırımcılar için büyük bir kâr sağlamış durumda. 2022’de Conagra (CAG) da değer kazananlar arasında.

Sahip olduğu Jennie-O hindi ürünleri markası sayesinde Hormel (HRL), Şükran Günü’nde en çok kazandıran hisse olabilir. Bununla birlikte hisse, Bank of America’nın 45 dolarlık fiyat hedefinin üzerinde işlem görüyor.

Şükran Günü Portföyü!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC