Borsa Yorumları

Şubat Ayının En Çok Yükselenleri için Wall Street Neler Bekliyor?

Mart 1, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Şubat Ayının En Çok Yükselenleri için Wall Street Neler Bekliyor?

Borsaların arada bir tökezleyerek de olsa tutunmaya devam ettiği ralli boyunca çeşitli sektörlerden birçok hissenin şubat ayında güçlü kazançlar elde ettiğine şahit olduk. İyi haber ise Wall Street, bu hisselerin bazılarının yükselişe devam etmesini bekliyor.

ABD’nin üç ana endeksi, yoğun veri gündemi sebebiyle geçen haftaki zirvelerinden gerilese de şubat ayını artıda tamamladı. Tabii bu performanslarda piyasaların faiz indirimi beklentilerine tutunmaya devam etmesi ve beklentileri aşan bilanço sezonu etkili oldu. 

Tüm bu görünüm iyi hoş ama bu performansların gücünü koruyup koruyamayacağı da merak konusu. Sonuçta her düşüşün bir artışı, her artışın da bir düşüşü var.

Dilersen lafı daha fazla uzatmadan şubat ayının kazananlarına ve analistlerin bu hisseler hakkında ileriye dönük tahminlerin birlikte inceleyelim.

  • Constellation Energy (CEG)
  • Nvidia (NVDA)
  • Meta Platforms (META)
  • Eli Lilly (LLY)
  • Uber Technologies (UBER)

🔎 Listede Nvidia’nın yer alması kimseyi şaşırtmaz herhalde. Çip devi, geçtiğimiz ay 24%’lük bir artış elde etti ve analistlerin konsensüs hedef fiyatı, hissenin 9% yükseleceğini öngörüyor. 

Şirketin bu rallisi, mali dördüncü çeyrekte Wall Street beklentilerini aşan rakamlarıyla desteklendi; Nvidia, son yıllarda kademeli olarak güçlenen yapay zekâ segmenti ve çiplerine olan taleple yıllık bazda 265% yükseldi. 

Citi’den Chris Danely, yapay zekâ alanındaki fırsatlara atıfta bulunarak AMD (AMD) ve Broadcom (AVGO) ile birlikte Nvidia’da da uzun pozisyonunu koruyor.

Danely bir raporunda, “Yapay zekâ pazarı büyümeye devam ediyor ve kontrollerimiz devlet kurumları, üniversiteler ve büyük/orta ölçekli işletmelerin yapay zekâ çipleri satın almasıyla toplam adreslenebilir pazarın genişlediğini gösteriyor.” yorumunu yapıyor. 

🔎 Hazır teknoloji demişken, şubat ayının bir diğer teknoloji devi Meta, şubattaki 20%’lik artışının ardından analistlere göre önümüzdeki 12 ay içinde 4% daha yükselebilir. 

Nvidia’ya benzer şekilde Meta’nın da beklenenden daha iyi geçen dördüncü çeyreği ve ilk kez temettü dağıtacağına ilişkin planları, şubat ayında hisselerin değer kazanmasına yardımcı oldu.

Bank of America analisti Justin Post, Meta’nın hem kendi çiplerini hem de bilişim ürünleri üretmesi nedeniyle üretici yapay zekâ fırsatlarından pay kazanma çabalarını takdir ediyor. 

Bu çabaların Meta hisselerinin ileriye dönük yükselişini destekleyecek ana katalizörler olarak gören Post, yapay zekâ ve makine öğrenimi entegrasyonunun Meta’nın kullanıcı sayısını artırmanın yanı sıra reklam gelirlerini de büyüteceğine inanıyor. 

🔎 Öte yandan listedeki hisseler arasında 41% ile şubat ayının en büyük artışını kaydeden Constellation Energy, analistlere göre 24% düşecek. 

Mizuho Securities analisti Anthony Crowdell, şirketin büyüme beklentilerinin yenilenebilir enerji sektöründeki rakiplerine kıyasla “daha belirsiz” olduğunu söyledi.

Crowdell’e göre bunun nedeni, ABD Hazine Bakanlığı’nın temiz hidrojen üretimine yönelik vergi kredisi güncellemesindeki yeni hükümlerin, eski nükleer projeleri kapsam dışı bırakabilecek olması ve bunun da Constellation’ı etkileyebilecek olması.

🔎 Şubat ayında 16% yükselen Uber de analistlerin sevdiği hisselerinden biri. Araç paylaşım devi de bu dönemde güçlü rakamlarından faydalandı. Öyle ki analistlerin birçoğu Uber’e yönelik beklentilerini yükseltti ve konsensüs, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 10% daha yükselebileceğini ima ediyor. 

Uber’in hedef fiyatını 78 dolardan 91 dolara taşıyan BofA analisti Post, “Uber’de güçlü ağ etkileri görmeye devam ediyoruz ve artık Wall Street, Uber’in internet sektöründe en iyi büyük sermayeli büyüme şirketi olma potansiyelini net bir şekilde görebiliyor.” yorumunu yapıyor. 

🔎 Son aylarda obezite ilacı ile sık sık gündeme gelen Eli Lilly, inovasyonlarından aldığı destekle geçtiğimiz ayı 17%’nin üzerinde bir artışla tamamladı. Bu artışının ardından Wall Street Eli Lilly’nin 1,6% daha yükselmesini bekliyor. 

Ancak geçtiğimiz günlerde BofA’nın belirlediği yeni hedef fiyat Wall Street’in en yüksek beklentisine imza attı; Bankanın 1.000 dolarlık hedef fiyatı, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 32% artabileceğine işaret ediyor. 

Eli Lilly’nin yakından takip edilen obezite ve diyabet ilaçlarının yanı sıra, uyku apnesi ve kalp hastalığı gibi diğer tedavilerin “büyük ölçüde takdir edilmediğine” inanan BofA, obezite ilacı Zepbound’un ikinci çeyrekte obezite alanında lider olabileceğine inanıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC