Borsa Yorumları

Stratejistler Borsadan Umutlu! İşte Yükseliş Beklenen 2 Hisse!

January 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Stratejistler Borsadan Umutlu! İşte Yükseliş Beklenen 2 Hisse!

Wall Street stratejistleri bu yılın 2022’ye kıyasla çok daha olumlu geçeceğini öngörse de önümüzde dalgalı bir gelecek olduğuna dair uyarılardan da geri kalmıyor.

Örneğin Charles Schwab küresel yatırım baş stratejisti Jeff Kleintop, 2023’ün yatırımcılar açısından “olumlu bir yıl” olacağını tahmin ediyor. Ancak faiz oranlarının gidişatı, resesyon ve Çin’in yeniden açılışı ile ilgili kaygıları dikkate alan Kleintop, yılın ilk aylarında “çok fazla volatilite” yaşanacağını söylüyor.

Bununla birlikte Morgan Stanley’den Andrew Slimmon hisselerin çoğu kişinin tahmininden “çok daha iyi” performans göstereceğine inandığını belirtti.

Morgan Stanley Investment Management kıdemli portföy yöneticisi Slimmon cuma günü verdiği demeçte, “Bu yılın ikinci yarısından emin değilim; ancak inanıyorum ki, hisse senetleri bu yılın başlarında sürpriz yapacak ve olumsuz görüşe sahip çoğu stratejistin neredeyse evrensel çapta öngördüğü değerlerden daha iyi performans gösterecek” dedi.

Hisse Seçimleri

Yatırım dünyasının tecrübeli ismi, iyi performans göstereceğini tahmin ettiği iki hissenin adını paylaştı. Çin’den, “ucuz” bir hisse olarak tanımladığı Alibaba (BABA)’yı öne çıkardı.

Slimmon ayrıca Louisiana merkezli bir şirket olan yüzme havuzu malzemeleri satıcısı Pool Corp (POOL)’u da beğeniyor. Portföy yöneticisi, bu şirketin gelirlerinin yaklaşık 80%’ini yüzme havuzlarında kullanılan temizlik malzemelerinden elde ettiğini ve ABD’deki konut inşaatı faaliyetlerindeki artıştan fayda sağlayacağını söyledi.

Yönetici, “Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında hisse net bir şekilde çöktü; tıpkı konut inşaatı firmaları gibi. Başka bir ifadeyle belirtmek gerekirse, konut inşaatı firmaları ralli yaptıkça Pool Corp’u ve benzer şirketleri de yanlarında taşıyacaklarını düşünüyorum” dedi.

FED Politikalarındaki Değişim

Slimmon’ın ekonomiye ilişkin nispeten olumlu çıkarımı, piyasaya iyimser bakmasını sağlıyor.

Bence, hisse senetleri size enflasyonun düşmekte olduğunu ve ekonominin buna direnebileceğini söylüyor” dedi ve FED’in yakında agresif faiz artırımlarında hız keseceğini sözlerine ekledi.

FED’in faiz kararlarından sorumlu para politikası belirleme organı olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 2022’de yedi kez faiz artırımı yaparak faiz oranlarını toplam 4,25%’e çıkardı. Komite bu yıl için muhtemelen daha fazla artışın yolda olduğunu da kaydetti.

Bununla birlikte Slimmon, tahvil piyasasının, FED’in “tahmin ettiğinden daha önce” politika değiştireceğine dair sinyaller verdiğine inandığını söyledi.

Geçen yıl iki yıllık ABD tahvilleri bize FED’in yanıldığını, enflasyonun geçici olmadığını göstermişti. Şimdi iki yıllık tahvil rakamları bize FED’in yine yanıldığını, tahmin ettiklerinden daha önce politika değiştirme imkanına sahip olacaklarını söylüyor” dedi.

Bilançolar hakkında da görüşlerini paylaşan Slimmon, ilk çeyrek bilançolarının “birçok kişinin öngördüğü kadar kötü” olacağını düşünmediğini vurguladı.

Stratejistler Borsadan Umutlu! İşte Yükseliş Beklenen 2 Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC