Borsa Yorumları

Strateji: Çip Hisselerine Dikkat!

March 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Strateji: Çip Hisselerine Dikkat!

Çip hisseleri bu yıl büyük bir sıçrama yapmış olsa da Citi, bilanço tahminlerini düşüren şirketlerin yeniden dip yapabilecekleri konusunda uyarılarda bulundu. 

Çip üreticilerinin bu yıla ait hisse başına kâr tahminlerinin 32% düştüğünü kaydeden analist Christopher Danely, “Endüstriyel/otomotiv/veri merkezi nihai pazarlarındaki bir düzeltmenin etkisiyle, konsensüs tahminlerinin en az 10% daha düşebileceğine inanıyoruz.” 

Bu “defansif duruşu” göz önüne alan analist, “en defansif hisse” olarak nitelendirdikleri Analog Devices (ADI)’ın bu ortamda hâlâ ilk tercihleri olduğunu belirtti. 

Analog Devices (ADI) ve Microchip Technology (MCHP)’nin konsensüs hisse başına kâr tahminlerinde sırasıyla 5% ve 7%’lik artışlar sağladığını ve bu rakamların 15%’lik ortalama düşüşün oldukça üzerinde olduğunu kaydetti. 

İleriye dönük değerlendirmeler yapan Danely sözlerini şöyle sürdürdü: “Aralarında ADI ve MCHP’nin de bulunduğu şirketlerin tahminlerini düşürmesi, dip noktalara yakın fiyatla işlem görmesi ve sermaye harcamalarını kısmasından sonra yarı iletken hisselerinin dibe vuracağına inanıyoruz.

Yukarı Hareket Potansiyeli Olan Hisseler! 

Citi, karanlık günler sona erdiğinde düşünülmesini tavsiye ettiği birkaç yarı iletken hissesini açıkladı. 

Danely, “Ekonomik durgunluk bittiğinde, hisse başına kârı sürekli artan MU, ON, GFS ve AMD gibi hisseleri almayı tercih ederiz.” ifadelerini kullandı. 

Analog Devices (ADI), Micron (MU), ON Semi (ON) ve GlobalFoundries (GFS) bankanın “AL”notuyla tavsiye ettiği hisseler olarak öne çıkıyor. 

Bunlar arasında en yüksek hisse fiyatı artış potansiyeli 32% ile Micron (MU)’a ait. Bankanın Analog Devices (ADI), ON Semiconductor (ON) ve GlobalFoundries (GFS) için belirlediği yukarı yönlü artış potansiyeli ise 22% civarında.

 AMD için “NÖTR” notu veren Citi, hisse fiyatının 1% düşeceğini öngörüyor.

Strateji: Çip Hisselerine Dikkat!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC