B├╝ltenler

­čÜś Stellantis, ABD’de Tesla ile, K├╝resel Pazarda ise ├çin ile Yar─▒┼č─▒yor

January 18, 2022 ÔÇó 3 dakika okuma s├╝resi
­čÜś Stellantis, ABD’de Tesla ile, K├╝resel Pazarda ise ├çin ile Yar─▒┼č─▒yor

Elektrikli araç pazarının büyük bir ivme kazanmasıyla birlikte, otomotiv sektöründeki hemen hemen tüm şirketler Tesla (TSLA)’yı en büyük rakibi olarak görmeye başladı. Tesla’yı, bu pazarın en büyük rakibi olarak düşünürsek, Fiat Chrysler ve Peugeot’nun birleşmesiyle oluşan Stellantis (STLA) şirketinin iyi bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz.

🗓 Şirket İlk Yılını Nasıl Geçirdi?

Şirketin halka arz olduğu 18 Ocak 2021 tarihinden bu yana hisselerinin %60’tan fazla değer kazanması, Tesla’nın %27’lik değer kazanmasına kıyasla oldukça yüksek bir oran.

Jefferies analistleri, Stellantis CEO’su Carlos Tavares’in vizyon ve hırsına dayanarak oldukça iyi bir yıl geçirdiği görüşünde.

Tavares; bugüne kadar 30 milyar avroluk bir elektrifikasyon stratejisi belirledi. Gelecek dönemde elektrikli araçlar için yazılım ve yarı iletken geliştirilmesini hızlandırmak için Amazon (AMZN) ve iPhone tedarikçisi Foxconn ile ortaklıklar kurdu.

Ayrıca, beş adet batarya istasyonu için planlar hazırladı ve Avrupa operasyonlarını düzene sokmaya devam etmek için sendikalarla anlaşmalar yaptı. Böylelikle potansiyel işçi çatışmalarını bir kenara bırakarak şirketin faaliyet kâr marjını yaklaşık %10’a çıkardı.

Stellantis ile ilgili tüm bu gelişmelerin, Tesla’nın son derece odaklanmış bir stratejiyle sektöre öncülük ettiği bir zamanda yaşandığı düşünüldüğünde oldukça etkileyici olduğunu söyleyebiliriz.

🌏 Stellantis, Çin Pazarına Açılmaya Hazırlanıyor

Şirket; ikinci yılına girerken Fiat Chrysler ve Peugeot’nun zayıf bir pazar payına sahip olduğu dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin ile uzun vadeli bir başka mücadeleye hazırlanıyor.

Şirketin CEO’su Tavares; Çin planları hakkında henüz ayrıntı vermese de son açıklamasında “Şu anda özünde pek çok şeyi müzakere ediyor ve değiştiriyoruz.” dedi.

Jefferies analistleri ise şirketin, Çin’i, Asya’nın tamamı için ihracat üssü olarak kullanmayı veya mevcut ortak girişimlerinin ötesinde Foxconn ile bağlarını derinleştirmeyi düşünebileceğini söyledi.

Analistler ayrıca, “Şans Tavares’ten yana. Tüm yeni stratejiler için çok zamanı var. Çünkü yatırımcılar şu anda Avrupa’nın geri dönüşüne odaklanıyor.” açıklamasında bulundu.

­čÜś Stellantis, ABD’de Tesla ile, K├╝resel Pazarda ise ├çin ile Yar─▒┼č─▒yor

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

After flying start, Stellantis must tackle Tesla and China

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı