Ekonomi ve Finans Haberleri

St. Louis FED Başkanı, 2023’te 2 Faiz Artışı Daha İstiyor

May 22, 2023 • 1 dakika okuma süresi
St. Louis FED Başkanı, 2023’te 2 Faiz Artışı Daha İstiyor

St. Louis FED Başkanı James Bullard, enflasyonun 2%’lik hedefe yaklaştığından emin olabilmek için merkez bankasının yıl sonuna kadar iki kez daha faiz artışı yapması gerektiğini söyledi. 

American Gas Association 2023 Financial Forum etkinliğinde konuşan Bullard, söz konusu faiz artışlarının ne zaman yapılacağından emin olmadığını belirtti ancak “ne kadar çabuk, o kadar iyi” dedi. 

Bullard, ABD ekonomisinin bu yılın geri kalanı ve 2024’ün başına kadar “görece yavaş bir büyüme” göreceğini ve “resesyon olasılıklarının abartıldığını” belirterek, “Resesyon riski her zaman var ve belki bu yıl da olabilir ancak Wall Street’in düşündüğü gibi bunun çok yüksek bir olasılık olduğunu düşünmüyorum.” dedi. 

FED, nisan ayındaki toplantısında faizleri 5%-5,25% aralığına çekmişti. Para otoritelerinin 10 kez üst üste faiz artışının ardından, 13 Haziran’daki toplantıda bu döngüye son verip vermeyeceği izlenecek. 

St. Louis FED Başkanı, 2023’te 2 Faiz Artışı Daha İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha