Apple Haberleri

Spotify’a AB’den Uygulama İçinde Satışa İzin Çıktı, Hisse Yükseldi

January 24, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Spotify’a AB’den Uygulama İçinde Satışa İzin Çıktı, Hisse Yükseldi

Spotify (SPOT), Avrupa Birliği’nin yakında yürürlüğe girecek yeni yasası sayesinde, kullanıcıların uygulama içi abonelikler ve sesli kitaplar satın almasına olanak sağlamak amacıyla Avrupa’daki iPhone uygulamasını güncelleyeceğini açıkladı.

Apple’ın (AAPL) App Store kuralları birçok bölgede Spotify gibi şirketlerin kullanıcılara uygulama içinde doğrudan ürünler sunmasını yasaklıyor. Apple, uygulama üreticilerinin bunun yerine Apple’ın 30%’a varan kesintiyle App Store hizmetini kullanması gerektiğini söylüyor.

Ancak mart ayında Avrupa’da Dijital Pazarlar Yasası adı verilen yeni bir yasa yürürlüğe girecek ve Apple gibi “bekçi” şirketlerin, daha küçük rakiplerinin erişime izin verecek şekilde çevrimiçi hizmetlerini açmasını gerektirecek. 

Apple’ın durumunda bu, şirketin üçüncü taraf geliştiricilerin iPhone uygulamalarını App Store dışında dağıtmasına ve müşterilerine doğrudan fatura kesmesine izin vermesini gerektiriyor.

Söz konusu gelişmenin ardından Spotify hissesi 3%’ün üzerinde yükseldi.

Spotify’a AB’den Uygulama İçinde Satışa İzin Çıktı, Hisse Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC