Spotify

Spotify 2. Çeyrekte Abone Sayısını Artırsa da Kârı Zayıf Kaldı

Temmuz 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Spotify 2. Çeyrekte Abone Sayısını Artırsa da Kârı Zayıf Kaldı

Spotify (SPOT) ikinci çeyrekte kârlılığın önemli bir ölçütü olan brüt kârlarında beklentiyi karşılayamasa da abone sayısında büyük artış gördü. Şirket hissesi, açılış öncesinde 4,50%’nin üzerinde değer kaybetti. 

Yılın ikinci çeyreğinde Spotify’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 27% artışla 551 milyon kişiye ulaşırken, ücretli abone sayısı da yıllık bazda 17% yükselerek 220 milyonu gördü. 

Kullanıcı sayısındaki bu güçlü görünüme rağmen Spotify’ın toplam geliri 11% artışla 3,5 milyar dolara ulaşırken bu rakam beklentilerin altında kaldı. Şirketin hisse başına kaybı ise 0,73 dolar olan beklentilerin üzerinde, 1,71 dolar oldu. 

Yatırımcılar için bir diğer önemli ölçüt olan serbest nakit akışı, 9,9 milyon dolarla ilk çeyrekteki 63 milyon doların altında kaldı. 

Öte yandan şirket, aylık aktif kullanıcı sayısının üçüncü çeyrekte 572 milyona ulaşarak 548 milyonluk konsensüs beklentisinin önemli ölçüde üzerine çıkacağını ve premium abonelerin 224 milyona ulaşacağını öngörüyor. 

Ayrıca şirketin 3,6 milyar dolar gelir elde edileceği tahmin ediliyor. Spotify, geçtiğimiz günlerde açıkladığı fiyat artışlarının, üçüncü çeyrekte toplam gelir üzerinde minimum bir etkiye sahip olmasının beklendiğini de ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Spotify, Yahoo